Klebsiella pneumoniae ve escherichia coli suşlarında extended spektrum B-laktamaz (Beta) direncinin araştırılması
  1. Tez No: 54765
  2. Yazar: YUNUS NAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAFER EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Gram negatif bakteriler arasında JJ-laktam antibiyotiklere karşı en önemli direnç mekanizması fi-laktamaz üretimidir. Klinik olarak daha çok problem olan B- laktamazlar SHV veya TEM tipi B-laktamazlanndan bir veya daha fazla amini asit değişikliği ile oluşmaktadır. Genel olarak ESBL olarak adlandırılan bu enzimler seftazidim, sefotaksim ve aztreonam gibi geniş spektrumlu B-laktamları hidrolize etmektedirler. Mevcut antibiyotik duyarlılık testleri ESBL'lere bağlı direnci belirlemede yetersiz kaldığı bir çok araştırmada gösterilmiştir. Bu tip direnç de yayılma ve yalancı duyarlılık iki önemli özelliktir. K. pnemoniae, E. coli ve diğer Gram negatif bakterilerde ESBL artışı olmasına rağmen klinik mikrobiyoloji laboratuvannda hızlı ve uygun bir şekilde bu enzimleri belirleyebilecek standart bir yöntem henüz yoktur. Bu çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesinde iki yıllık sürede (Temmuz 1994-Haziran 1996) yoğun bakım birimlerinden izole edilen suşlarda (129 Escherichia coli ve 128 Klebsiella pneumoniae) çift disk sinerji ve ESBL E test şerit yöntemi ile ESBL prevalansının belirlenmesi amaçlanmıştır. E. coli suşlan en yaygın olarak idrar (% 55), kan (% 23.2), yara (% 10.9) ve abse (% 5.9) örneklerinden izole edilmiştir. K. pnemoniae suşlan ise yaygın olarak idrar (% 46.9). kan (% 26.6), yara (% 10.9) ve abse (% 5.4) örneklerinden izole edilmiştir. Çift disk sinerji yöntemiyle E. coli ve K. pneumoniae suşlannda ESBL üretimi sırasıyla % 14.7 ve % 53.3 saptandı. ESBL E test şerhi yöntemiyle E. coli ve K. pneumoniae suşlannda ESBL üretimi çift disk sinerji yöntemiyle benzer şekilde sırasıyla % 15.5 ve % 55.5 saptandı. ESBL E test şerit yöntemiyle daha fazla sayıda susta ESBL üretimi saptandı, fakat aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (E. coli için p>0.05, K. pneumoniae için p>0.05). Bizim hastanemizde ESBL üreten K. pneumoniae suşlan kan'dan izole edilenlerde daha sıklıkla bulunmaktadır(p0.05). K. pneumoniae ve E. coli suşlannda ESBL belirleme açısından ESBL E test şeriti ile çift disk sinerji testi benzer etkinlik gösterdiler(E. coli için p>0.05, K. pneumoniae için p>0.05). ESBL E test şerit yöntemi sonuçlarının okunması ve yorumlanması kolay fakat nispeten pahalı bir yöntemdir. Etkili bir infeksiyon kontrol programı uygulayabilmek için hastane kaynaklı suşlar arsında fî-laktam antibiyotiklere karşı gelişen direncin izlenmesi gerekmektedir. Sonuç olarak, seftazidim, sefodizim, sefoperazon ve aztreonam kullanılarak maliyeti düşük çift disk sinerji testi özellikle K. pneumoniae ve E. coli suşlannda ESBL belirlemek için uygulanabileceği düşünülmektedir. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY The major mechanism of resistance to B-lactam antibiotics among clinical Gram-negative isolates is related to the production of B-lactamase. Such B-lactamases became problematic clinically and have been shown to be derived from SHV or TEM type B-lactamase by one or more amino acid substitutions. Generally, extended spectrum B-lactamases (ESBLs) are taken to be those enzymes that hydrolyse broad spectrum B-lactams such as ceftazidime, cefotaxime and aztreonam. There have been several reports of the failure of current susceptibility testing methods to detect resistance mediated by ESBLs. Spreading and false susceptibility are the two important aspects of this type resistance. Although reports of ESBL-producing Klebsiella pneumonia, Escherichia coli and a variety of other Gram-negative bacteria are increasing, no reliable methods currently exist for rapid detection in the clinical microbiology laboratory. The aim of the present study was to determine the prevalance of ESBLs by double-disk synergy method and E test ESBL strip in Intensive Care Unit isolates (129 Escherichia coli and 128 Klebsiella pneumoniae) collected in a period of two years (july 1994-june 1996) in Ondokuz Mayıs University Hospital. E. coli was commonly isolated in 55 %, 23.2 %, 10.9 % and 5.4 % of urine, blood, wound and abscess samples, respectively. K.pneumoniae was commonly isolated in 46.9 %, 26.6 %, 14.8 % and 6.3 % of urine, blood, wound and abscess samples, respectively. The percentages of strains in which ESBLs production was observed were 14.7 % and 53.3 % for E. coli and K. pneumoniae by double-disk synergy method, respectively. Similarly, the same percentages were found as 15.5 % and 55.5 % by ESBL E test strip method. Although, presence of ESBL was detected in a greater number of strains with the ESBL E test strip method than double-disk synergy method, the results indicated that there was no statistically meaningful difference (p>0.05 for E. coli, p>0.05 for K. pneumoniae), between these methods for the detection of ESBL prevalance. The ratio of isolation of ESBLs producing Klebsiella pneumoniae strains in blood samples was higher than the other samples in our hospital(p0.05). The ESBL E test strip showed the same results with double-disk sinergy test in K. pneumoniae and E. coli strains(p>0.05 for E. coli, p>0.05 for K. pneumoniae). ESBL E test strip results were easy to read and interpretation. Currently, its major drawback is cost. In order to manage an efficient infection control program, its essential to survey the resistance to B-lactam agents among nosocomial strains. As a result, it has been concluded that cheaper double-disk sinergy test using ceftazidime, cefodizime, cefoperazone and aztreonam disks, can be used for the detection of ESBLs especially in K. pneumoniae and E. coli strains. 38