Siyah-alaca ırkı sığırların Türkgeldi Tarım İşletmesi şartlarında bazı döl ve süt verim özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some fertility and milk yield traits of holstein dairy cows raised at Turkgeldi State Farm conditions
- Tez No: 547669
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK KARADAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Engineering Sciences, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın materyalini Kırklareli ili Türkgeldi Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen Siyah-Alaca süt sığırlarının döl ve süt verimleri oluşturmuştur. Bu amaçla işletmenin 2010-2017 yılları arasında 689 baş Siyah-Alaca süt sığırlarına ait döl verim ve süt verim kayıtları kullanıldı. Bu çalışmada, buzağılama aralığı (BA), servis periyodu (SP), gebelik süresi (GS), kuruda kalma süresi (KKS), laktasyon süresi (LS), laktasyon süt verimi (LSV) ve 305 gün süt verimi (305 GSV) ortalamaları sırasıyla; 380,06±0,27 gün, 106,27±0,28 gün, 273,82±0,04 gün, 63,39±0,03 gün, 316,70±0,28 gün, 8304,92±77,30 kg ve 8037,21±76,90 kg olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The material of this study was consisted of fertility and milk yields of Holstein dairy cows reared at Türkgeldi State Farm located in Kırklareli province. For this purpose, the fertility and milk yield records of 689 Holstein dairy cows from 2010 to 2017 years were used. In this study, the mean calving interval (CI), days open (DO), gestational length (GL), dry period (DP), lactation length (LL), lactation milk yield (LMY) and 305 days-milk yield (305 DMY) 380,06 ± 0,27 days, 106,27 ± 0,28 days, 273,82 ± 0,04 days, 63,39 ± 0,03 days, 316,70 ± 0,28 days, 8304,92 ± 77,30 kg and 8037,21 ± 76,90 kg; respectively.