Tarımsal mekanizasyon desteklerinden yararlanma kararlarının belirleyicileri üzerine bir çalışma: Erzurum ili örneği
A study on determinants of decissons to benefit from agricultural mechanization supports: Case of Erzurum province
  1. Tez No: 547693
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tarımsal işletmelerin makineleşme düzeyinin optimal seviyeye yükseltilmesi, çiftçilerin yaşam standartlarını iyileştirme açısından son derece önemlidir. Türkiye'de ulusal tarım stratejisinin belirlenmesiyle birlikte, kırsal kalkınma programları uygulamaya konulmuş ve bu çerçevede makine ve ekipman alım destekleri 2007-2014 yılları arasında uygulanmıştır. Programın amacı, tarım sektöründe ihtiyaç duyulan tarım alet ve makinesi altyapısının güçlendirilmesi, gelir ve sosyal standartların geliştirilmesi, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması ve üretim maliyetleri düşürülerek tarım işletmelerini rekabet edebilir bir düzeye getirmektir. Gerek ulusal düzeyde gerekse iller düzeyinde bu makine ve ekipman desteklerinin etkinliği üzerine yeterince araştırma yapılmamıştır. Bu çalışmada, Erzurum ilinde makine ve ekipman desteklerinin etkinliğinin analizi üzerine çalışılmıştır. Tarımsal işletmelerin sosyo-ekonomik yapıları, mekanizasyon düzeyi, tarımsal yapıları ve destek kullanımına yönelik problemler öncelikli olarak ortaya konmuştur. Çalışmada kullanılan veriler, gayeli örnekleme sonucu belirlenen 156 tarımsal işletmeyle yapılan anketlerden elde edilmiştir. Çalışmada, probit regresyon modeli kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre müteşebbisin eğitim düzeyi, sosyal güvenlik, tarımdışı gelir, arazi parça sayısı, traktör varlığı, kooperatif/birlik üyeliği ve faydalanılan destek miktarı değişkenleri istatistiki açıdan önemli bulunmuştur. Sonuçlar, makinde desteklemelerinin mekanizasyon düzeyinin optimal değerler üzerindeki müteşebbislerde daha verimli sonuçlar verdiği ortaya konmuştur. İşletmelerin kategorize edilmesi suretiyle destekleme çağrıları açılarak desteklemelerden etkin bir şekilde yararlanma sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Increasing the level of mechanization of farms enterprises to the optimal level is extremely important for improving living standards of farmers. After national agricultural strategy is in effect, rural development programs implemented to support machinery and equipment purchases, in between 2007-2014. The aim of the program is to strengthen agricultural equipment and machinery infrastructure needed in the agricultural sector, to improve income and social standards, to expand the use of new technologies developed in agricultural and to reduce agricultural production costs to bring farms competitive level. Not enough research has been conducted on the effectiveness of these machinery and equipment supports both at national and provincial levels are very few farms model was appled to estimate determinants of decisions to benefit. In this study, an analysis of the effectiveness of machinery and equipment supports in Erzurum was studied. Socio-economic structures, mechanization levels agricultural structures and problems on use of supports were examined. The data used in the study were obtained from surveys conducted with 156 agricultural enterprises determined as a result of the sampling. In this study, probit regression model was used. According to the results educational level of the farmer, social security, non-agricultural income, fragmentation level of land farm has, owning tractor, cooperative / union membership and the amount of support benefited were statistically significant. The results show that of machine supports were more efficient in the entrepreneurs over optimal values. Support calls can be opened by categorizing businesses and benefiting from supports effectively.