Tehlike modellerine göre sistemlerin ve bileşenlerinin bulanık güvenilirliği
Fuzzy reliability of systems and system components according to the hazard models
  1. Tez No: 547727
  2. Yazar: MELEK ERİŞ BÜYÜKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde, bileşenlerin ve/veya sistemlerin bulanık güvenilirlikleri çeşitli tehlike modellerine ve bulanık üyelik türlerine göre incelenmiştir. Sabit, lineer artan, lineer azalan gibi lineer tehlike modelleri yanında, Weibull, Rayleigh, Gauss gibi lineer olmayan tehlike modelleri de mevcuttur. Literatürde bulanık güvenilirliği hesaplamada sabit tehlike sıkça kullanılmakta iken, diğer modellere ise hesaplamadaki zorluğundan dolayı daha az rastlanmaktadır. Ayrıca literatürde bulanık üyelik olarak üçgen veya yamuk üyelik seçilirken, bu tezde diğer bazı üyelikler için de sonuçlar elde edilmiştir. Genellikle bir bileşenin bulanık güvenilirliği hesaplanmakta, bileşenden sistem güvenilirliğine geçiş yapılamamaktadır. Bu çalışmada, karmaşık sistem güvenilirliğinin hesaplanması için veri yapılarındaki algoritmalar ile giriş ve çıkış arasındaki tüm yolları bulan bir yöntem seçilmesi ve bilgisayar programıyla sonuçların elde edilmesi amaçlanmaktadır. İlk bölümde, güvenilirlik ile ilgili geniş bir bilgi verilmiş, bulanıklık ile ilgili temel konu ve kavramlar ele alınmış ve literatür taraması yapılmıştır. İkinci bölümde, bileşen ve sistem güvenilirliği, bulanık güvenilirlikle birlikte incelenmiştir. Diğer bölümler sırasıyla, bulgular ve sonuçlar, öneriler, kaynaklar ve ek kısımlarından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the fuzzy reliability of components and/ or systems has been examined according to various hazard models and fuzzy membership types. In addition to the linear hazard models such as constant, linear increasing and linear decreasing, non-linear hazard models such as Weibull, Rayleigh and Gaussian are also available. In the literature, while constant hazard model is frequently used in calculating fuzzy reliability, other models are less common due to the difficulty in calculation. Also, while triangular or trapezoidal membership will be selected as fuzzy membership in the literature, results will be obtained for other memberships. Usually, the fuzzy reliability of a component is calculated, but there is no transition from component to system reliability. In this study, it is aimed to choose a method which finds all the ways between input and output by data structure algorithms and to obtain results with computer program in order to calculate complex system reliability. In the first chapter, reliability has been introduced and short literature information has been given about its. Also, some fundamental topics and concepts about fuzzy have been discussed. In the second chapter, component and system reliability are calculated with fuzzy reliability. The other chapters consist of findings and results, suggestions, references and appendices, respectively.