Sivas–Yıldızeli yöresi vermikülit hammaddesinin seramik sektöründe kullanımının araştırılması
Investigation of the use of vermiculite raw material in Sivas-Yildizeli region in ceramic industry
  1. Tez No: 547731
  2. Yazar: ŞABAN TAPİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, genleşen minerallerden vermikülit kullanılarak çeşitli seramik bünye reçeteleri hazırlanmıştır. Araştırmada kullanılan malzemeler vermikülit, kuvars, kil, kaolen ve feldspat seramik hammaddelerdir. Yöntem olarak, literatürde yer alan ve bilimsel kurullarca kabul gören deneysel yöntemler kullanılmıştır. Reçete hazırlama öncesi kullanılan hammaddelerin kimyasal analizleri yaptırılmıştır. Kimyasal analiz sonuçlarından yola çıkılarak seramik endüstrisinde kullanılan ürünler (karo, porselen, sağlık gereçleri ve tuğla) için uygun tarifler hazırlanmıştır. Hazırlanan seramik reçeteleri tek eksenli kuru pres ve yarı yaş şekillendirme yöntemleriyle şekillendirilmiştir. Şekillendirilen seramik numuneler kurutma işleminden sonra faz diyagramları yardımıyla tespit edilen farklı sıcaklıklarda pişirilmiştir. Daha sonra üretilen numunelere mikro yapı (SEM), faz analizleri (XRD), mekanik (sertlik, 3 nokta eğme) ve fiziksel özellikler (% küçülme, su emme, porozite ve yoğunluk) testler yapılmıştır. Elde dilen veriler, yine literatürlerde yer alan değerlendirme yöntemlerine uygun olarak grafikler ve tablolar halinde sunularak, bunların yorumları yapılmıştır. Buna göre, vermikülit katkılı seramikleri özellikleri başarılı bir şekilde geliştirilerek optimum parametreler açık bir şekilde ortaya konulmuştur. Genel olarak kalsine vermikülit katkısı arttıkça seramik ürünlerin özelliklerinde iyileşme görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, various ceramic body recipes were prepared by using vermiculite from expanded minerals. Materials used in the study are vermiculite, quartz, clay, kaolin and feldspar ceramic raw materials. Experimental methods used in the literature and accepted by scientific committees were used. Chemical analysis of the raw materials used before the prescription preparation was made. Based on the results of chemical analysis, suitable recipes have been prepared for the products used in the ceramic industry (tile, porcelain, sanitary ware and brick). Prepared ceramic recipes are shaped by uniaxial dry press and semi age forming methods. The shaped ceramic samples were fired at different temperatures as determined by the phase diagrams after the drying process. Microstructure (SEM), phase analysis (XRD), mechanical (hardness, 3-point bending) and physical properties (% shrinkage, water absorption, porosity and density) tests were performed on the samples. The data obtained were presented in graphs and tables in accordance with the evaluation methods in the literature and their interpretations were made. Accordingly, the properties of vermiculite doped ceramics have been successfully developed and the optimum parameters are clearly defined. Generally, the properties of ceramic products improved as the calcined vermiculite additive increased.