Metin Tombul'un hayatı, eserleri ve şiirlerinin tematik yönden incelenmesi
Themati̇c analysis of Metin Tombul's life, works and poems
  1. Tez No: 547754
  2. Yazar: SONGÜL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET TOZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Hazırlamış olduğumuz bu tez çalışması Yukarı Fırat Havzası'nda yer alan Er-zincan'ın derin kültür birikiminden ve geleneğinden beslenerek bir dizi eser vermiş olan öğretmen Metin TOMBUL hakkındadır. Yaşadığı coğrafyada zamanının önemli bir değeri olmayı başaran Tombul, parlak bir spor geçmişi olması yönüyle ve başarılı eğitimciliği yanında, bir şair ve derlemeci olarak da sanata uzanan önemli bir basamak olmuştur. Atasözü, deyim ve dil sözlüğü çalışmalarıyla yerelde Erzincan'a, genelde ise Türk kültürüne önemli katkılar sağlayan Tombul'un, şiir kitapları da küçümsenme-yecek bir hacim ve öneme sahiptir. Türk halk şiiri geleneğinin önemli bir temsilcisi olan Tombul, modern şiirin bütün imkânlarını kullanarak çağdaş Türk şiirinin pekiş-mesine de katkı sunan bir şairdir. Bu bağlamda“Metin Tombul'un Hayatı, Eserleri ve Şiirlerinin Tematik Yönden İncelenmesi”tezin konusunu oluşturmaktadır. Âşık tarzı şiir geleneği Erzincan'da varlığını devam ettirmektedir. Bu doğrul-tuda gelenek içerisinde yerini almış kalem şairlerinin şiirlerini ve sanatlarını incelemek ve bunlar üzerine çalışmalar yapmak geleneğin sürdürülmesine katkı sağlayacaktır. Türk edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet etmek amacıyla hazırlanan bu tezde kalem şairi Metin Tombul'u ve onun şiirlerini bilimsel yöntemlerle ele alıp akademik dünya-ya duyurmak amaçlanmıştır. Bu amaçla ortaya konan akademik çalışmada; birinci bölümde şairin hayatı, şahsiyeti ve edebî kişiliği ele alınmış, kaynak kişilerden elde edilen bilgilerle doğu-mundan çocukluğuna, öğreniminden evliliğine, öğretmenliğinden sporcu kişiliğine kadar bütün hayat serüveni bir bütün olarak ele alınıp incelenmeye çalışılmıştır. Şairi harekete geçiren amiller irdelendikten sonra tüm eserleri tahlil yöntemiyle incelemeye tabi tutularak şiirlerin edebî seviyesi hakkında tespitte bulunulmuştur. İkinci bölümde Metin Tombul'un yayımlanmış dört şiir kitabında bulunan top-lam 347 şiiri tema/konu bakımından incelenmiş, yapılan okumalar sonucu elde edilen 42 başlık ile sınıflandırmaya gidilmiştir. Şiirler incelenirken bütün konular dikkate alınmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde şiirler yapı bakımından incelenmiş, iç uyumu sağlayan ahenk unsurları üzerinde durulurken dış yapıdaki ölçü ve kafiye çeşitleri yönüyle geleneksel Türk şiiri arasındaki ilgiye dikkat çekilerek şairin bu gelenek zincirinin bir halkası ol-duğuna vurgu yapılmıştır. Çalışma“sonuç”ve“kaynakça”ile tamamlanmıştır. Ekler kısmında Tombul'a ait olup kitaplarında yer almayan şiirlere, yazılara ve fotoğraflara yer verilmiştir. Bu çalışma bir yüksek lisans tezi olup, şair Metin Tombul'u tanıtmak ve Türk edebiyatına katkı sunmak amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which we have prepared, is about Metin TOMBUL, a teacher who has produced a series of works by feeding the deep culture and tradition of Er-zincan located in the Upper Euphrates Basin. Being a significant value of his time in his ge-ography, Tombul has been an important step in art as a poet and a compiler as well as a brilliant sports background and successful education. Thanks to the works of pro-verb, idioms and language lexicography, the poetry books of Tombul, who made im-portant contributions to Erzincan, Turkish culture in general, have a significant volu-me and importance. Tombul, who is an important representative of the Turkish folk poetry tradition from Turkestan, is a poet who contributes to the consolidation of the contemporary Turkish poetry by using all the possibilities of modern poetry. In this context,“Text of Tom-bul's Life, Works and Thematic Analysis of Poems”is the subject of this thesis. The poetic tradition of Âşık continues to exist in Erzincan today. In this direc-tion, studying the poems and traditions of the poets who have taken their place in the tradition and working on these will contribute to the continuation of the tradition. In this thesis, which is prepared to serve Turkish literature and Turkish culture, it is ai-med to present the poet Metin Tombul and his poems with scientific methods and to announce them to the academic world. In this study; In the first chapter, the life, personality and literary personality of the poet is discussed. With the information obtained from many sources, the natu-re of the child from his birth to childhood, from his education to marriage and from teaching has been studied by way of induction as a whole through the induction of whole life adventure. After examining the poet activists, all his works were analyzed by analysis method and a determination was made about the poet's literary persona-lity. In the second chapter, the total of 347 poems of Metin Tombul, published in four poetry books, were examined in terms of the theme / subject. While examining poems, all subjects were tried to be taken into consideration and made as understan-dable as possible. In the third chapter, the poems were examined in terms of structure, and the interest in the traditional Turkish poetry is emphasized by the poem being a ring of this tradition. Poems have been evaluated by focusing on the harmony of the internal structure. The study was completed with tamamlanmış result“and”bibliography. Attachments contain poems, writings and photographs which belong to Tom-bul but are not included in their books. This study is a master thesis and it is prepared to introduce poet Metin Tom-bul and to contribute to Turkish literature.