Diyarbakır'da kadın işgücünün karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri
- Tez No: 547753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR BURTAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kadınlara toplumda verilen roller nedeniyle, kadınlar toplumda ve çalışma hayatında hep farklı bir yere konulmuştur. Bu durum cinsiyet ayrımcılığının sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplumun sahip olduğu bu bakış açısı hayatın her alanına yansımaktadır. Bu durum çocuğa isim verilmesinde, oyuncak ve kıyafet seçiminde vs. kendini göstermektedir. Bunun sonucunda bireyler ileriki yaşamlarında meslek seçimlerini de toplumun rol dayatmasından etkilenerek yapmaktadır. Özellikle“kadın için en uygun iş”kavramının ortaya çıkış noktası kadına verilen toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanmaktadır. Böyle bir toplumda kadının iş hayatında tutunabilmesi de zordur. Kadınlar hem işgücüne katılırken hem de çalışma hayatı sırasında çeşitli problemlerle karşılaşmaktadır. Ülke genelinde kendini belirgin bir şekilde gösteren bu durumun Diyarbakır ili özelinde nasıl bir çerçeveye sahip olduğunu tespit etmek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Bu çalışma Diyarbakır ilinde çalışan ve/veya iş arayan kadınların iş hayatına katılırken karşılaştığı sorunlar, çalışma hayatında karşılaştığı sorunların tespiti ve bunların kadının toplumsal yaşamına etkisini öğrenebilmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaca ulaşmak için hazırlanan açık uçlu sorular yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplamda 354 katılımcıya yönlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler betimleyici istatistikler yoluyla sunulmuştur. Değişkenler arasındaki ilişki Pearson Rank Korelasyonu kullanılarak, değişkenler arasındaki ilişkilere değinme yoluyla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bir değişkenin diğer bir değişken üzerindeki etkisini görmek amacıyla çapraz tablolardan yararlanılmıştır. Anahtar Sözcükler Kadınların İşgücüne Katılımı, Kadınların Karşılaştığı Sorunlar, Diyarbakır'da Kadınların İşgücüne Katılımı
Özet (Çeviri)
Due to some certain roles have been imposed by the society, women have been embedded in a disadvantageous place. This fact takes place because of gender apartheid. This view point of the society reflects on every aspects of the life such as naming a baby, choosing toys and clothes etc. Therefore, individuals make their choices under the influence of that reflection, even about job. Especially idioms like“the most appropriate job for the women”stem from social gender roles. It's very difficult for women to hold on to business in such a case. The Women face many complexities both in participating labor force and work life. This research has been studied on the purpose of determining what frame work the situation, which is distinctly crystallized throughout the country, has got specific to Diyarbakir. This study has been done in an attempt to as certain the problems that the women who looks for a job and/or currently work face during the processes and impacts of the problems on the social life of the women in Diyarbakir. Achieving that goal, pre-prepared open ended questions address to 354 participants, by using face-to-face interview method. The data acquired in the research are presented by descriptive statistics method. The correlation between variables have been tried to reveal via using Pearson Rank Correlation. The Cross Tabs has been used to understand the relationship between the variables. KeyWords Labour Force Participation of Women, Problems of Women, Labour Force Participation of Women in Diyarbakır