Yazılı basında üretilen terör söylemlerini çözümlemek: 2016 yılı terör saldırıları örneği
Analyzing the terrorism narratives produced i̇n print media: The examples of 2016 terrorist attacks
- Tez No: 547784
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, Journalism, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Terör ve terörün neden olduğu durumlar tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye'nin de en önemli toplumsal sorunlarından biridir. Terör örgütlerinin amaçlarına ulaşma ve daha görünür olma noktasında medya önemli bir araç konumundadır. Bu anlamda terör ve medya ilişkisinin bir boyutunu da medyanın terör olaylarını işleyiş biçimi oluşturmaktadır. Bu çalışmada 2016 yılında gerçekleşen bazı terör olaylarının Türk yazılı basınında nasıl yer aldığı incelenmiş, meydana gelen terör olaylarının o dönem yayımlanan haberlerde hangi söylem farklılıklarıyla oluşturulduğu anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Çalışmada Türkiye'de günlük yayın yapan, farklı yayın politikalarına sahip 5 ulusal gazete incelenmiştir. Bu doğrultuda çalışmaya konu olan terör olayları Teun Van Dijk'ın eleştirel söylem çözümlemesi yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucuna göre incelemeye konu olan İstanbul Beşiktaş saldırısı ve Kayseri saldırısına ilişkin haberlerin yazılı basında farklı yorumlandığı görülmüş, gazetelerin terör haberlerini yakın ilişkide olduğu siyasi aktörlerin söylemlerine göre şekillendirdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Conditions caused by terrorist and terrorism as well as in all countries is also one of the biggest social problems of Turkey. Media is an important way to reach the goals of terrorist organizations and to be more visible. The way in which the media acts of terrorism is a dimension of the relationship between terror and media. This study has shown that how some of the terrorist incidents in 2016 took place, in Turkish print media, it was also tried to make sense of which discourse differences were formed in the news published in that period. In this study, 5 national newspapers which have different editorial policy has analized. To this end, the terrorist incidents that were the subject of the study were analyzed by Teun van Dijk's critical discourse analysis method. In this direction, the terrorist incidents that were the subject of the study were analyzed by Teun van Dijk's critical discourse analysis method. According to the results of the study, which is the subject of the investigation of the Istanbul Besiktas attack and the news about the attack in Kayseri appeared to be interpreted differently in the written press. It was concluded that the newspapers formed the news of terrorism, according to the discourses of the political actors in which they had close relations.