Türkiye wellness turizmi pazarlama stratejilerinin belirlenmesinde beslenme programlarının rolü ve önemi
The role and importance of nutrition programs on determination of marketing strategies for wellness tourism in Turkey
- Tez No: 547844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Turizm, Nutrition and Dietetics, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Wellness kavramsal olarak bireyin ruh, beden ve zihin boyutlarıyla dengede olmasını ve sağlığının optimum halini ifade etmektedir. Dolayısıyla wellness kavramı wellness turizmi ve wellness turizminde sunulan ürün ve hizmetlerin pazarlama stratejilerinin belirlenmesine ilham olmuştur. Bireyin sağlıklı olmasının en önemli koşullarından birisi de sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı beslenme bireyi beden, ruh ve zihin olarak olumlu yönde etkilemektedir. Stresli şehir hayatından kaçma isteği ve sağlıksız beslenme koşulları gibi nedenler bireyi wellness turizmine yönlendirmektedir. Bu tez çalışmasının temel problem sorusu ise Türkiye wellness turizmi pazarlama stratejilerinin belirlenmesinde beslenme programlarının rolü ve önemi nedir? Bu temel sorunun yanıtlanması çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışmanın temel problem sorusunun cevaplanması için, aynı zamanda mülakat soruları olan 12 alt problem sorusunun yanıtlanması sağlanmıştır. TÜROB doküman analizi sonucunda 236 otel arasından 6 otelin beslenme programı hizmeti sunduğu ve genel olarak tüm wellness turizminde hizmet sunan oteller incelendiğinde Türkiye wellness turizminde wellness kavramının anlaşılamadığı ve wellness turizminde hizmet veren otellerin %97'sinin pazarlama stratejilerinde büyük eksikliklerin bulunduğu ancak %3'lük kısımda yer alan ve beslenme programı hizmeti sunan 5 otelin pazarlama departmanı ile yapılan görüşmeler sonucunda ise beslenme programı hizmeti sunan otellerin pazarlama stratejilerinde beslenme programlarını etkin bir şekilde ve uluslararası standartlarda uyguladıkları sonucuna varılmış ve Türkiye wellness turizminde yer alan eksikliklere yönelik önerilerde bulunulmuştur. Bu tez çalışması, Türkiye wellness turizmi pazarlama stratejilerinde beslenme programlarına yönelik yapılan bilimsel çalışmaların az sayıda ve yetersiz olması nedeniyle önemlidir.
Özet (Çeviri)
Conceptually, wellness refers to being in balance for an individual in terms of soul, body and mind and optimum health. Accordingly, the concept of wellness has always inspired the wellness tourism and determination of the marketing strategies for products and services offered in wellness tourism. One of the most important factors for an individual to be healthy is healthy nutrition. Healthy nutrition affects the individual positively in terms of body, soul and mind. Reasons such as desire to run away from stressful urban life and unhealthy nutrition direct the individuals towards wellness tourism. The question regarding the basic problem in this thesis study is the role and importance of nutrition programs to determine marketing strategies for wellness tourism in Turkey. The aim of this study is finding an answer to this basic question. 12 sub-problem questions, which are also the questions asked in interviews are prepared and the respondents are asked to answer them to find the answer to the basic problem of the study. Following the document analysis of TÜROB (Hotel Association of Turkey), it is found out that 6 hotels out of 236 provide nutrition program service and when all hotels providing wellness services in Turkey are examined, it is concluded that the concept of wellness is not understood in Turkish wellness tourism, and 97% of the hotels providing services in wellness tourism have significant shortcomings in their marketing strategies. The interviews made with the marketing departments of 5 hotels (3%) which provide nutrition program service have revealed that the hotels providing nutrition program service efficiently implement their nutrition programs in their marketing strategies and comply with international standards. And finally, suggestions are made regarding the shortcomings of wellness tourism in Turkey. This thesis is important because there are a limited and inadequate number of research studies examining the nutrition programs in marketing strategies of wellness tourism in Turkey.