1980 sonrası Türk bankacılık sisteminde istihdam yapısının analizi
An analysis of the employment structure in the Turkish banking system in the post-1980 era
- Tez No: 547845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Banking, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bankacılık sektörü, dünya genelinde finans sektörü içerisinde en büyük ağırlığa sahip olan ve son derece kırılgan özellikte bir sektördür. Bu kırılganlıksa özellikle sektör içi istihdamın ekonomik konjonktürden fazlaca etkilenmesine yol açmaktadır. Ayrıca günümüzdeki çoğu ekonomik krizin de tetikleyicisi sektörün özelliğidir. Türk bankacılık sektöründe özellikle 1980 sonrası dönemde dalgalı bir seyir izlenmiştir. Sıklıkla yaşanan ekonomik krizlerden çoğu defa fazlaca etkilenmiş ve sektörel istihdamda da ciddi dalgalanmalara yol açmıştır. Özellikle 2001 bankacılık krizi, banka çalışanları arasında etkileri uzun yıllar boyunca süren şiddetli işsizlik sorununa yol açmıştır. Aslında ideal bir bankacılık sisteminde ekonomik dalgalanmalar karşısında istihdamda da benzer dalgalanmaların en azından aynı şiddette olmaması beklenir. İdeal bir bankacılık sektöründe söz konusu dalgalanmalardan istihdam açısından etkilenmenin daha sınırlı kalmasıysa rasyonel istihdam politikasıyla mümkündür. Rasyonel istihdam politikası uygulanıp-uygulanmadığının tespiti ise istihdam ile sektör bilançoları arasındaki nedensellik ilişkilerine göre yorumlanabilir. 1980 sonrası Türk bankacılık sisteminde en rasyonel istihdam politikası uygulayanların yabancı bankalar olduğu görülmektedir. Buna karşılık özel bankalarda aynı rasyonalite görülmemektedir. Bu durum yabancı sermayenin bankacılık sektöründeki payının süratli artışını kısmen de olsa açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The banking system has the biggest share in global the financial sector. It is an extremely fragile sector. This fragility cause that the sector is greatly affected by economic conjuncture. Moreover, it is a trigger sector of most of the current financial crisis. A fluctuating course in the Turkish banking sector has been observed in the post 1980 era. It has affected by frequently happened financial crisis and it also caused significant fluctuations in sectoral employment. Particularly, 2001 banking crisis paved the way for a severe unemployment problem that would affect for a long time among baking sector workers. Actually, in the ideal banking system, fluctuations in the employment sector is expected less compared to economic fluctuations. In the ideal banking sector, rational employment policies enable this kind of situation. Determining if rational polices are applied or not can be evaluated by looking at causality relationship between sector balances and employment. In the post 1980 era, it is seen that the most rational employment policies have been applied by foreign banks in the Turkish banking system. On the contrary, this rationality is not observed in the private banks. This situation partly explains how foreign capital in the banking sector increased so fast.