Modernleşme sürecinde evliliğin kuşaklararası dönüşümü: İzmir örneği
Intergenerational transformation of marriage throughoutt the modernization process: The case of İzmir
- Tez No: 547865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ÖNDER EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, modernleşme sürecinde evliliğin kuşaklararasındaki dönüşümünü anlamaya ve açıklamaya çalışmaktır. Bu değişim, kavramsal ve kuramsal çerçeve ile temellendirilerek katılımcıların anlatılarından elde edilen verilerle açıklanmaya çalışılmıştır. İki farklı kuşaktaki katılımcıların aile ve evliliği nasıl anlamlandırdıkları, evlilik hakkındaki düşünceleri ve evliliğe dair deneyimleri modernleşmenin bir göstergesi olan bireyselleşme yaklaşımının aile ve evliliğe ilişkin görüşleri bağlamında değerlendirilmiştir. Aynı zamanda Van de Kaa'nın İkinci Demografik Geçiş Kuramı ile ele alınan kuram desteklenmiş ve araştırmanın kavramsal-kuramsal çerçevesi bu şekilde temellendirilmiştir. Saha araştırması kapsamında, İzmir'de1. kuşaktan 12'si kadın 12'si erkek olmak üzere 24; 2.kuşaktan ise 13'ü kadın 10'u erkek olmak üzere 23; toplamda ise 47 evli katılımcıyla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, toplanan veriler incelenerek kategoriler belirlenmiştir.Verilerin yorumlanmasında, içerik analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Sonuç olarak araştırma, evliliğin anlamı, evliliğe karar verme süreci, eşle iletişim, evlilikte toplumsal cinsiyete dayalı işbölümü, evlilikte eğitim, çalışma, maddi duruma bakış, çocuk sahibi olmaya yüklenilen anlam, geçmişten günümüze evliliğe ilişkin görüşler şeklinde yedi ana kategoride ve alt başlıklar dahilinde yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is trying to understand and explain the intergenerational transformation of marriage in the process of modernization. This transformation has been grounded on the conceptual and theoretical framework and explained with the data obtained from the participants' interviews. The opinions of the participants in two different generations on the meaning of family and marriage, their thoughts about marriage and their experiences of marriage were evaluated in the context of the relationship between individualization, which is an indication of modernization, and family and marriage. At the same time, the theory dealt with the second demographic transition theory of Van de Kaan has been supported and the conceptual-theoretical framework of the research has been grounded in this way. Within the scope of the field research, in-depth interviews have been made in Izmir with 47 married participants who are 12 women and 12 men, in total 24 participants from the first generation; 13 women and 10 men, in total 23 participants from the second generation. For the purpose of the study, the collected data has been analyzed and the categories have been determined. In the interpretation of the data, content analysis technique has been used. In conclusion, in this research, the meaning of marriage, the process of decision-making in marriage, communication with spouses, gender-based division of labor in marriages, education in marriage, occupation, view of financial situation, meaning attributed to having children, opinions about marriage from past to present have been tried to be interpreted in seven main categories, and various sub-titles.