Zorunlu eğitim çağındaki Suriyeli çocukların eğitime erişimi önündeki engeller: Ankara ili örneği
Obstacles on access to education for Syrian children in essential education: Sample of Ankara province
- Tez No: 547866
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TANAS KARAGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışma, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı ikinci döneminde Ankara'da yaşayan, geçici korumadan yararlanan ve zorunlu eğitim çağında çocuğu olduğu halde çocuğu okula gidemeyen, eğitime erişim sorunu yaşayan Suriyeli aileler arasında, çocuklarının okula gidememesine, eğitime erişim sorunu yaşamasına neden olan etkenlerin yaşanma yaygınlıklarını belirler, bu etkenlerin eğitime erişime etkisini açıklar ayrıca katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, gelir düzeyi ve yaşadıkları yere göre ilişkisini analiz eder. Başlıca bulgular göstermiştir ki; Suriyeli çocukların okula gidememesine, eğitime erişim sorunu yaşamasına neden olan etkenlerden katılımcılar arasında en yaygın olarak yaşanan etkenlerin ekonomik kaynaklı etkenler olduğu görülmektedir. Okul ve okul ortamı ile güvenlik yetersizliği kaynaklı etkenler de yaygın olarak yaşanmaktadır. Bu etkenlerin yaygın olarak yaşanması çocukların eğitime erişimini olumsuz olarak etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the second semester of the academic year 2017-2018 among the Syrian families living in Ankara, benefiting from temporary protection and having a child unable to access to education even though they are at the age of compulsory education, determine the prevalence of the factors that cause their children unable to access education and unable to go to school. Explains the effect of these factors on access to education and also analyses the relationship between participants' gender, age, education level, income level and place of residence. The main findings showed that; the most common factors among the participants were the economic factors that caused the Syrian children unable to go to school and encounter the problem of access to education. School and school environment as well as factors related to lack of security are also common. The widespread occurrence of these factors negatively affects children's access to education.