Marmara Bölgesinde sigara bağımlılığı olan bireylerde aleksitimi ve psikolojik semptomlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the relationship between alexithymia and psychological symptoms of individuals with cigarette addiction in Marmara Region
- Tez No: 547875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde, Marmara Bölgesi yaşayan kişiler, sigara kullanım düzeyleri, aleksitimi ve diğer bazı psikolojik semptomlara göre değerlendirilmişlerdir. Sigara, yaygınlık, kullanım kolaylığı ve sağlık açısından tütün tüketiminin en önemli aracıdır. TURBAHAR çalışmasına dahil olan bireylerden Marmara Bölgesi'nde yaşayan 7.894 katılımcı bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan tüm bireylerden veriler gizlilik gözetilerek gönüllülük esasına göre toplanmıştır. 7894 katılımcının %50,7'sinin kadınlardan ve %49,3'ünün erkeklerden oluştuğu tespit edilmiştir. Sonuçlara göre, erkek cinsiyetten olmak sigara kullanım sayısı ile istatiksel olarak anlamlı düzeyde ilişkilidir. Eğitim düzeyi ile sigara kullanım sayısı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Katılımcıların eğitim düzeyi azaldıkça sigara kullanım sayısındaki artış istatistiki olarak anlamlı bulunmuştur. Medeni durum açısından bekâr bireylerin sayısının artması ile sigara kullanım sayısı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Katılımcıların anksiyete alt ölçeğinden aldıkları toplam puan ile sigara kullanım sayısı arasında istatistikçe anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Katılımcıların depresyon alt ölçeğinden aldıkları toplam puan ile sigara kullanım sayısı arasında pozitif yönde istatistikçe anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Olumsuz benlik alt ölçeğinden alınan toplam puan ile sigara kullanım sayısı arasında ise negatif yönde istatistikçe anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Katılımcıların Somatizasyon alt ölçeğinden aldıkları toplam puan ile sigara kullanım sayısı arasında pozitif yönde istatistikçe anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Aynı şekilde katılımcıların hostilite alt ölçeğinden aldıkları toplam puan ile sigara kullanım sayısı arasında arasın da pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Dolayısıyla psikolojik semptomlar ile sigara kullanımı arasında bir bağlantı vardır ve bu sorunun nedenlerine odaklanmak, hem psikolojik hastalıkların hem de sigara kullanımının önüne geçebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, individuals living in the Marmara Region were evaluated according to their smoking situations, alexithymia and some other psychological symptoms. Smoking is the most important form of tobacco consumption in terms of prevalence, ease of use and health. 7.894 participants living in Marmara Region constitute the sample of this study. Data from all the participants were collected on a voluntary basis by taking confidentiality into consideration. The distribution of the women were 50.7% while men was 49.3%. According to the results, gender was statistically significantly associated with the number of cigarettes (daily). There is a significant negative correlation between education level and the smoking level. As the education level of the participants decreased, the increase in the number of cigarettes was statistically significant. In terms of marital status, there is a positive correlation between number of single individuals and smoking level. There was no statistically significant relationship between the total score of the participants on the anxiety subscale and the number of cigarettes. There is a statistically significant correlation between the total score of the participants and the total number of daily cigarette smoking. In addition, There was a significant negative correlation between the total score taken from the negative self subscale and the cigarette smoking. There was no statistically significant relationship between the total score of the participants on the Somatization subscale and the number of cigarette smoking. Likewise, there is a positive correlation between total score taken from hostility subscale and number of smoking. Therefore, there is a connection between psychological symptoms and smoking, and focusing on the causes of this problem can prevent both psychological illness and smoking.