Batı Marmara Bölgesi'nde sosyal medya bağımlılığı ile aleksitimi ilişkisinin incelenmesi
An investigation of relationship between social media addiction with alexithymia in the Western Marmara Region
- Tez No: 547876
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ÇETİNGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sosyal medyanın kullanımının giderek daha fazla yaygınlaştığı ve toplumsal hayatın ayrılmaz bir parçası durumuna geldiği görülmektedir. Bu durum, sosyal medyanın problemli kullanımını ve davranışsal bağımlılık halini almasını da ortaya çıkarmıştır. Sosyal medya bağımlılığının hem toplum hem de birey üzerinde önemli bir etkiye sahiptir olduğu düşünülmektedir. Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda, sosyal medya bağımlılığının araştırılması gerekli bir çalışma konusu olduğu düşünülmüştür. Bu araştırma Batı Marmara Bölgesi'nde sosyal medya bağımlılığı ile aleksitimi arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır.“Türkiye Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Profili”çalışmasına dahil olan ve Batı Marmara Bölgesi'nde yaşayan 18 yaş üstü 2900 katılımcı araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Toplam örneklemin %48,2'si kadınlardan (n=1397); %51,8'i erkeklerden (n=1503) oluşmaktadır. Katılımcıların genel yaş ortalaması 34.2'dir. Verilerin toplanmasında Sosyodemografik Bilgi Formu, Davranış Etkileme Yükü Formu ve Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20) kullanılmıştır. Çalışmanın verileri SPSS-21 kullanılarak analize tabi tutulmuştur. Verilerin analizinde Tukey Tek Yönlü ANOVA Analizi ve Lineer Regresyon kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda ise Batı Marmara Bölgesi'nde sosyal medya bağımlılığının yaş ve sahip olunan çocuk sayısı değişkenleri ile negatif yönde anlamlı bir ilişkisi olduğu; cinsiyet, medeni durum ve eğitim düzeyi değişkenleri ile anlamlı bir ilişkisi olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, Batı Marmara Bölgesi'nde sosyal medya bağımlılığı ve aleksitiminin duyguları tanımlamada zorluk ve duyguları ifade etmede zorluk alt ölçekleri arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu; dışa vuruk düşünce alt ölçeği arasında ise anlamlı bir ilişkinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, duyguları tanımakta ve ifade etmekte zorlanmanın artmasıyla ile sosyal medya bağımlılığının da artış gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is seen that the use of social media has become more widespread and has become an integral part of social life. This situation has also led to the problematic use of social media and behavioral addiction. It is thought that social media addiction has a significant impact on both society and individual. Considering all these situations, it has been considered that researching social media addiction is a necessary subject of study. This study aims to examine the relationship between social media addiction and alexithymia in the Western Marmara Region. 2900 participants over the age of 18 who are involved in the study“Addiction and Mental Health Profile of Turkey”and live in Western Marmara Region are the sample of the research. 48.2% of the total sample consisted of women (n = 1397), while 51.8% of the total sample consisted of men (n = 1503). The average age of the participants was 34.2. Sociodemographic Data Form, Behavior Influence Load Form and Toronto Alexithymia Scale (TAÖ-20) were used for data collection. The data of the study were analyzed by using SPSS - 21. Tukey One-Way ANOVA Analysis and Linear Regression were used to analyze the data. As a result of the study, it was found that social media dependency had a significant negative relationship with age and number of children in Western Marmara Region whereas gender, marital status and education level were not found to be significantly correlated with social media addiction. In addition, there is a significant relationship between social media dependency and difficulty in describing feelings and difficulty in identifying feelings subscales of alexithymia in the Western Marmara Region whereas it was found that there was no significant relationship between social media addiction and externally-oriented thinking subscale. As a result, it was determined that social media addiction shows increase with the rise in difficulty in describing feelings and difficulty in identifying feelings.