Evde sağlık hastalarına bakan hasta yakınlarında hayatın anlam ve amacının değerlendirilmesi
Assessment of meaning and purpose in life in patient relatives caring for home health care patients
- Tez No: 547892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Bilim ve teknoloji her geçen gün gelişmekte, bunun doğrultusunda tıp ve sağlık alanında da önemli ilerlemeler olmaktadır. Günümüzde tıbbın gelişmesi neticesinde önceden ölümcül seyreden birçok hastalık kısmen ya da tamamen tedavi edilebilmekte sonuçta kronik hastalıkların ve evde sağlık kapsamında bakıma ihtiyacı olan kişilerin sayısı artmaktadır. Bu araştırmanın amacı,“Hayatın Anlam ve Amacı Ölçeği”ni kullanarak, evde sağlık hastalarına bakan hasta yakınlarında hayatın anlam ve amacının etkilenip etkilenmediğinin belirlenmesi ve bu konuda yapılacak olan rehberlik hizmetlerine ışık tutmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Gözlemsel, analitik ve prospektif yöntemlerle yapılan çalışmamıza, Şubat-Mart 2019 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Birimine kayıtlı olan hastalara bakan hasta yakınları ile evde sağlık hasta yakını olmayan gönüllüler dahil edildi. Katılımcılara sosyo-demografik veri formu ve 'Hayatın Anlam ve Amacı Ölçeği' uygulandı. Analizlerde SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. BULGULAR: Çalışmamıza 75 vaka, 75 kontrol olmak üzere toplamda 150 kişi dahil edildi. Çalışmaya katılanların %78,7'i kadın; %21,3'i erkek cinsiyet idi. Vaka grubunun yaş ortalaması 55,58, kontrol grubunun yaş ortalaması ise 47,29 idi (p < 0,001). Çalışmamızda evli olanlar (%80,7), ilköğretim mezunu olanlar (%51,3) ve ev hanımları (%67,3) çoğunlukta idi. %84,7 kişinin aktif çalışmadığı görüldü (p= 0,011). 117 kişi (%78,0) düzenli kitap okumuyorken, 136 kişi (%90,7) düzenli spor yapmıyordu.
Özet (Çeviri)
AIM: Science and technology develop every day and accordingly, significant advances occur in the fields of medicine and health. Today, as a result of the development of medicine, a great number of diseases coursing fatal previously can be cured partly or completely and as a result, the number of chronic diseases and the number of people requiring care within the context of home health care are increasing. The aim of the present study is to find out whether the meaning and purpose in life is influenced in patient relatives who look after home care patients and to shed a light on guidance services on the subject by using“Meaning and Purpose in Life Scale”. MATERIAL AND METHOD: Relatives looking after patients who were recorded to Health Sciences University Keçiören Training and Research Hospital Home Health Care Unit between February and March 2019 and volunteers who were not relatives of home health care patients were included in our study. The participants were given socio-demographic data form and“Meaning and Purpose in Life Scale”. SPSS 22.0 program was used in analyses. RESULTS: A total of 150 individuals, 75 cases and 75 controls, were included in our study. 118 (78.7%) of the participants were female, while 32 (21.3%) were male. The average age of the case group was 55.58, while the average age of the control group was 47.29 (p < 0.001). The majority of the participants were married (80.7%), primary school graduates (51.3%) and housewives (67.3%). It was found that 84.7% did not work actively (p= 0.011). While it was found that 117 (78.0%) of the participants did not read regularly, 136 (90.7%) did not do sports regularly.