İş sağlığı hizmetlerinde çalışan diğer sağlık personelinin iş yaşamı kalitesi ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of quality of work life and related factors among 'other health personnel' working in occupational health services
- Tez No: 547891
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA BAYIK TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İşyerlerinde çalışan diğer sağlık personelinin iş yaşamı kalitesi ve ilişkili faktörleri incelemek amacıyla yürütülen bu tanımlayıcı alan araştırması 01.02.2018 - 01.05.2018 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma kartopu örnekleme tekniği ile ulaşılabilen İzmir merkez olmak üzere Ankara, İstanbul, Manisa, Aydın, Kocaeli, Denizli ve Antalya illerinde ortak sağlık güvenlik birimlerine bağlı ya da bağımsız bir şekilde kurumlarda diğer sağlık personeli olarak çalışan sağlık memuru, acil tıp teknisyeni, hemşire ve çevre sağlığı teknisyenlerinden oluşan 168 gönüllü katılımcı ile yüz yüze görüşme ve e-mail yoluyla görüşülerek yürütülmüştür. Veriler araştırmacılar tarafından oluşturulan Katılımcı Tanıtıcı Bilgi Formu ile Şirin ve Sökmen (2011)'in Türk toplumuna uyarladığı ''Hemşirelik İş Yaşamı Kalitesi Ölçeği'' (HİYKÖ) kullanılarak etik izinler alınarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive field study was conducted between 01.02.2018 and 01.05.2018 for the purpose of examining the other health personnel working in workplaces' working life quality and related factors. Research was conducted with 168 voluntary participicants who worked as other health personnel conjucted with common health security units or in independent public / private institutions and whose professional were nurse health officer, emergency medical technician, nurse and environmental health technician. Research participants were attained by unprobable snow ball sample technique and data were gathered by e mail or by face to face interview in the center of Izmir, Ankara, Istanbul, Manisa, Aydin, Kocaeli, Denizli and Antalya cities. Data were gathered by using sociodemographic form and Nursing Work Life Quality Scale which was adapted to Turkish community by Şirin and Sökmen (2011) after taking the ethical permissions.