Anadolu'da neolitik dönem yerleşmelerinde çöpün değerlendirilmesi
Evaluation of garbage in the neolithic settlements of Anatolia
- Tez No: 548008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Neolitikleşme sürecinin Anadolu'da ortaya çıkışıyla birlikte bitkilerin kültüre alınarak tarımsal anlamda gelişmelerin yaşandığını, hayvanların evcilleştirildiğini, nüfus, ekonomik, kültürel, sosyal, bilişsel ve davranışsal açıdan toplumsal dinamikteki birçok değişimi mimari yapılar ve küçük buluntular üzerinden öğrenebilmekteyiz. Bu tez çalışmasında, insan topluluklarının yaşam alanlarının belirlenmesi ve yaşam modellerinin şekillenmesinin anlaşılmasında, materyal kültür ögelerinin ne denli önemli bilgi kaynakları olduğuna değinilirken, çalışma kapsamında incelenen yerleşimlerdeki kazı yöntemlerine bakıldığında, genel yaklaşım açısından çöplerin ya da çöp yığınlarının adeta maddi kültür kalıntısı kapsamında ele alınmamış olduğu görülmüş ve bu konuda özellikle Türkiye arkeolojisinde önemli boşlukların olduğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak bu çalışmayla, çöplerin içeriklerinin ve atıldıkları yerlerin günümüzde olduğu gibi tarihöncesi dönemlerde de sözü edilen kültürel değişim ve dönüşüm dinamiklerine dair fikir edinebileceğimiz en önemli ipuçlarını taşıyan birimler olduğuna, aynı zamanda konu üzerinde önemli bir potansiyelin ortaya çıkarılmasına ve Türkiye arkeolojisinde sözü edilen boşluğun giderilmesinin önemine dikkat çekilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the existance of the Neolithization in Anatolia, we can learn about the developments in agricultural sense by cultivation of plants, the domestication of the animals the many changes in the social dynamic in terms of population, economic, cultural, social, cognitive and behavioral aspects through architectural structures and small finds. In this thesis, it is mentioned how important the material culture elements to clarify the living spaces of human communities and understand the model of living embodiment. When we look at the excavation methods of sites examined in this study, it was understood that trashes or middens are not covered in the context of material cultural ruins. There is lack of knowledge about this issue, which was mentioned in previous sentence, especially in Turkey archaeology. In conclusion, this thesis points that contents of trashes and dumps are the most important hints to estimate cultural shift and transformation in not only nowadays but also prehistoric period. In addition, this study aims that elicit on countless potential and draw attention on this issue in Turkey archaeology.