Muhafazakar girişimcilerde zenginleşme ve zihniyet dönüşümü Georg Simmel'in paranın felsefesi tezi çerçevesinde bir çalışma
Gaining wealth and change in the mentality of conservative entrepreneurs: A study based on Gerog Simmel's philosophy of money
- Tez No: 548021
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Türkiye'deki toplumsal değişim her ne kadar Osmanlı döneminin son yıllarına kadar götürülebilse de 80'li yıllar itibariyle yaşanan dönüşüm ve değişim, önceki süreçlerden farklıdır ve kendine has özellikler taşımaktadır. Söz konusu yıllar itibariyle ülke her alanda hızlı bir değişim geçirmiştir ve dolayısıyla bunun toplumsal sonuçları olmuştur. Özellikle uzun zaman kendi değerlerini ve normlarını koruyan muhafazakar çevre, bu değişimden nasibini almıştır. Bu çevre içinde en çok etkilenen gruplardan biri, şüphesiz girişimciler olmuştur; zira dünyada olan bitene kayıtsız kalmayıp, aksine bunu bir fırsat olarak görüp ona dahil olmuştur. Böylece kendi içlerinde hızlı bir değişim geçirmiş ve zaman zaman kendi değerlerinden uzaklaştıkları eleştirilerine maruz kalmışlardır. Bu çalışma, söz konusu girişimcilerin değişimini incelemiş ve Georg Simmel'in Paranın Felsefesi adlı çalışmasındaki modernleşme biçimlerini temel almıştır.
Özet (Çeviri)
Although vast social changes can be dated back to the late period of the Ottoman Empire, the transformations experienced with the 80's differed from previous processes and bear their own characteristics. Following these years the country has seen a rapid change in many areas and thus this had influences on social life. Especially conservative circles, who had been able to preserve their own values and norms, were affected by these changes. One of the groups among them, vastly shaped by the process, were certainly entrepreneurs since they were not indifferent to the world and saw this as an opportunity to take part in it. Therefore, they went through tremendous changes and thus were criticised from time to time for distancing from their own values. This study analysed the change in these entrepreneurs and based its criteria on the modernization forms as put forward in the Philosophy of Money by Georg Simmel.