PROMETHEE yöntemiyle tercih edilen otomobil markasının hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetinin değerlendirilmesi
The service quality of the car brand prefered with PROMETHEE method and evaluation of customer satisfaction
  1. Tez No: 548022
  2. Yazar: EDA NUR BSHARAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SOBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma PROMEETHE yöntemiyle seçilmiş otomotiv markasının müşteri memnuniyetini ölçmektedir. Müşteri memnuniyetine SERVQUAL ölçek üzerinden gidilmiş, bu alanda 2012-2016 yılları arası Ford Connect müşterilerine ulaşılmıştır. Sonuç olarak müşteri memnuniyetinin hizmet kalitesinden ve PROMETHEE yönteminin getirilerinden, pozitif yönde etkilendiği belirlenmiştir. SERVQUAL ölçeğin aynı zamanda müşteri memnuniyetini de ölçebilen bir ölçek olduğu, müşteri memnuniyetini ölçen bir diğer ölçek ile karşılaştırmalı olarak ortaya atılmıştır. Bu çalışma Türkiye'nin çalışmaya başladığı yerli otomobil üretiminde, müşteri memnuniyetini sağlaması ve bir dünya markası olmasını hedeflemektedir. Mühendislik ile oluşturulan yerli otomobilin, sosyal bilimlerin bilimsel getirileriyle bütünlük sağlanması istenilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study measures customer satisfaction of automotive brand selected by PROMEETHE method. Customer satisfaction was reached through SERVQUAL scale, and in this area, Ford Connect customers were reached between the years 2012-2016. As a result, it has been determined that customer satisfaction is affected positively by service quality and PROMETHEE method. SERVQUAL is a scale that can measure customer satisfaction at the same time and it has been compared with another scale which measures customer satisfaction. In this study, it started working in Turkey's domestic automobile production, to ensure customer satisfaction and aims to become a world brand. It is desired to integrate with the scientific returns of social sciences.