İstanbul'daki Hristiyan ve Müslüman mabedlerinde okunan Tevrat, Zebur, İncil ve Kuran-ı Kerim ayetlerinin karşılaştırmalı müzikal analizi
Comparative musical analysis of Torah, Psalter, Bible and Quran verses read in Christian and Muslim temples of İstanbul
  1. Tez No: 548029
  2. Yazar: MUHAMMED RECAİ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAFA YEPREM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Müzik, Sanat Tarihi, Religion, Music, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 777
Özet
Bu çalışma, İstanbul'daki Hristiyan ve Müslüman mabedlerinde okunan Zebur, İncil ve Kuran-ı Kerim ayetlerinin karşılaştırmalı müzikal analizini içermektedir. İlgili dini grupların okuyucularından Rast, Hüzzam ve Hicaz makamlarında temin edilen okuyuşlar öncelikle notaya alınmıştır. Ardından bilgisayar destekli ses analiz programları kullanılarak icralarda kullanılan perdeler, aralıklar ve bunların arasındaki sent cinsinden mesafeler tespit edilmiştir. Bu şekilde nazari sistemler ile icraların karşılaştırılması amaçlanmıştır. İcralarda bulunan uzayan hecelerdeki melodik yapılar ve sus süreleri de incelendikten sonra ilgili gruplar arasında karşılaştırma ve değerlendirmeler yapılmış, icralar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of a comparative musical analysis of Psalms, New Testament and Quran read in the Christian and Muslim temples in Istanbul. The cantillations recited according to Rast, Hüzzam and Hicaz maqams by the reciters of related religious groups were firstly noted. Then, by using computer aided audio analysis programs, the tones, intervals used in performances and the distances between them in terms of cents were determined. In this way, it is aimed to compare the theoretical systems and performances. After examining the melodic structures in the elongated syllables and the silence durations, comparisons and evaluations had been made between the related groups and the similarities and differences between the performances had been determined.