Üniversite öğrencilerinin haber elde etmede sosyal medya kullanım alışkanlıkları
Social media usage habits of university students getting news
  1. Tez No: 548030
  2. Yazar: RAGIP BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Teknolojik gelişmeye bağlı olarak internet sosyal medya gündelik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelmiştir. Özellikle internet tabanlı programlarla uyumlu halde çalışan akıllı cep telefonları internete ve sosyal medyaya zaman ve mekândan bağımsız biçimde ulaşmamıza olanak sağlamaktadır. Bu durum günlük hayatımızla ilgili alışkanlıklarımızda da bir takım değişikliklere neden olmuştur. Bu değişikliklerden haber edinme alışkanlıklarımızda etkilenmiştir. İzleyici, okuyucu veya dinleyicilerin bir kısmı geleneksel medya olarak tabir edilen gazete, televizyon ve radyo yerine artık yeni medya olarak adlandırılan internet ve sosyal medyadan haber edinmeyi tercih etmektedir. İnternet erişimi olan kitlelerin haber alma biçimlerinde değişikliğe neden olan internet ve sosyal medya, son yıllarda kitle iletişim araştırmacılarının dikkatini çekmiş, kitle iletişimin yeniden tanımlanmasını sağlamıştır. Bu kapsamda, öğrencilerin; internet ve sosyal medya kullanma alışkanlıkları, haber edinirken hangi sosyal medya platformunu kullandıkları, sosyal medyadan haber edinirken etkili olan faktörler ve sosyal medyadan edindikleri haberlere olan güven düzeyini tespit etmek bu araştırmanın temel sorunsallarıdır. Yukarıda bahsedilen amaçla gerçekleştirilen çalışmada, öğrencilerin sosyal medyadan haber edinme alışkanlıkları yüz yüze görüşmeyle tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde bulanan bölümlerde öğrenim hayatına devam eden 400 öğrenci ile yüz yüze görüşme esasına dayanan anket yöntemiyle veriler elde edilmiştir. Araştırmada katılımcıların internet ve sosyal medya en sık takip ettikleri kitle iletişim aracı olduğu, televizyon ile gazetenin takip edilen üçüncü ve dördüncü kitle iletişim aracı olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak araştırmaya katılanlar haber edinirken geleneksel medya yerine yeni medyayı tercih etmektedirler.
Özet (Çeviri)
Following technological advancement, social media has become one of the essential elements of our lives. Thanks to the mobiles phones that are compatible with Internet-based programs, we now have access to the internet and social media, regardless of the time and our location. This caused several changes in our daily lives and one of the changes is the way we now access the news. A number of the audiences, readers and listeners now choose what we call“new media”including internet and social media over what we call“traditional media”including newspaper, television and radio. The way internet and social media changed the way populations with internet access now access news information also fascinated mass communication researchers and made them redefine mass communication. The main questions of this research are as follows: what are the user habits students have with internet and social media, which social media platform do they use to access news, what are the factors affecting them while accessing news on social media and what is their confidence level in the news they access via social media? The research with the said objective attempted to establish students habits of using social media as a news source with face to face meetings. After the face-to-face meetings with 400 students studying at the Communications Faculty of Selçuk University, the survey results mentioned below were obtained. The research revealed internet and social media to be the most used mass communication tools while television and newspapers ranked in the third and fourth places. We can conclude by saying that the participants choose new media over traditional media while accessing the news.