Gazete ve cuma hutbeleri gündemlerinin karşılaştırılması: Bir gündem belirleme araştırması
Comparison of newspaper and friday khutbah agendas: An agenda-setting survey
  1. Tez No: 548078
  2. Yazar: MEHMET GÜLNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de basın ve Cuma Hutbeleri gündemlerini gündem belirleme kuramı çerçevesinde incelemekte ve karşılaştırmaktadır. Çalışma, ele alınan dönem içerisindeki gazetelerin ve Cuma hutbelerinin gündemlerinde hangi konuların daha öncelikli olarak yer aldığını ve bu konularda iki gündem arasında bir örtüşme olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın literatür kısmında kitle iletişimi etki araştırmaları ve bu araştırmaların kuramsal kökenleri ile gündem belirleme kuramı ele alınmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı, Cuma hutbeleri, medya ve din ilişkileri çalışmanın diğer kuramsal boyutunu oluşturmaktadır. Çalışmanın uygulama kısmında ise; Nisan 2012 ile Nisan 2015 yılları arasındaki üç yıllık dönemde Cuma hutbeleri ile Türkiye genelinde yayın yapan ve tirajı en yüksek dört gazete içerik analizi yöntemiyle incelenmiş, gazete ve hutbelerden elde edilen veriler karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır. Seçilen gazetelerin yalnızca manşet haberleri ele alınmış, gazetelerin birinci sayfalarında yer alan diğer haberler kapsam dışında bırakılmıştır. Çalışmada gazetelerin ve Cuma hutbelerinin gündemlerine ilişkin detaylı veriler elde edilmiştir. Bu verilerin yorumlanmasıyla ortaya çıkan sonuçlarda, basın ve Cuma hutbelerinin gündem konularını önemli olarak algılama dereceleri birbirinden farklı çıkmıştır. Araştırma bulguları iki gündem arasındaki benzerliklerin sınırlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, basically, researches and compares Turkish press and Friday khutbas agendas within the framework of the agenda-setting theory. The aim of the study is to examine issue agendas of the press and Friday Khutbas and to determine correspondences between them. To that end, firstly; mass communication researches, theoretical origins of communication researches, agenda-setting theory, Presidency of Religious Affairs, Friday Khutbas and media and religion explained in detail in related chapters. To determine the agendas, Friday khutbas and Turkey's four newspapers with mass circulation analyzed by content analysis method in the following chapter. Research data collected for a three year period. Then, findings compared and interpreted. In this study only headline news examined for press agenda. By applying content analysis, detailed data about Turkish press and Friday khutbas agendas obtained. The findings show that the press and the Friday khutbas salience of public issues are different. The findings also show that similarities between two agendas are limited.