Bankaların sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde belirlenen faaliyetlerinin Türkiye finansal piyasalarının gelişimine etkisi
Capital markets activity of banks within the framework of legislation specified effects on development of Turkish financial markets
  1. Tez No: 548079
  2. Yazar: CELAL LEVENT BAYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM SIRMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yatırım Kuruluşları, işlevleri itibariyle sermaye piyasaları içinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Tez çalışmamızda yatırım kuruluşlarının yasal düzenlemeler çerçevesinde hangi sermaye piyasası faaliyetlerinde bulunabilecekleri bu kısıtlamaların sermaye piyasasının gelişimine etkisi değerlendirilmiştir. Bu çalışmada Türkiye'de yatırım kuruluşlarının gelişimi, yatırım kuruluşların sermaye piyasalarına katkısı ve bankaların sermaye piyasalarının gelişimindeki rolü araştırılmıştır. Türkiye'de sermaye piyasası faaliyetleri Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenmektedir. Kurul Sermaye Piyasası Kanunu (SPKn) ile kendisine verilen yetki çerçevesinde sermaye piyasası kurumlarına, sermaye piyasası araçlarının, ihraç ve halka arzı ile borsada işlem görmesine, sermaye piyasasının güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işleyişinin ve gelişmesinin sağlanmasına, yatırımcıların hak ve menfaatlerini korunmasına yönelik düzenlemeler yapmaktadır. Çalışmamızda temel olarak Sermaye Piyasası Kanununun tarihsel gelişimi incelenmiş ve sermaye piyasası kurumlarına yönelik düzenlemelerin piyasadaki etkileri ve aracılık sektöründeki yansımaları değerlendirilmiştir. Anahtar Kelime: Sermaye Piyasaları, Aracılık Faaliyetleri, Yeni Sermaye Piyasası Kanunu, Yatırım Kuruluşları, Bankaların Sermaye Piyasası Faaliyetleri
Özet (Çeviri)
In terms of their functions, investment institutions have an important place in capital markets. In our dissertation, the capital market activities of the investment organizations within the framework of legal regulations and the effects of restrictions on the development of capital markets are evaluated. In this study, the development of investment institutions, the contribution of these institutions to the capital markets and the role of banks in the development of capital markets have been investigated. Capital market activities in Turkey are regulated by the Capital Markets Board. The Board, within the framework of the authority granted by Capital Market Law (SPKn), makes regulations for capital market institutions, for the issuance and the trading on the stock exchange of the capital market instruments, for the functioning and development of capital markets in a reliable, transparent, effective, stable, fair and competitive environment and for protecting the rights and interests of investors. In our study, the historical development of the Capital Market Law was examined and the effects of these regulations on capital market institutions in the market and their reflections in the brokerage sector were evaluated. Keyword (s): Capital Markets, Intermediary Activities, New Capital Market Law, Investment Institutions, Capital Market Activities of Banks