Avrupa Birliği mali yardımları ve Türkiye; TRA1 bölgesi örneği
Financial aid of European Union and Turkey; the example of TRA1 region
- Tez No: 548077
- Danışmanlar: PROF. DR. TECER ATSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Avrupa Birliği (AB)'nin kuruluşundan beri hem birlik içinde ekonomik kalkınmışlık farklılıklarının azaltılması, hem de aday ve potansiyel aday ülkelerin Birliğe tam üye olmalarını sağlamak için mali yardımlarda bulunmaktadır. Bu tez ile Avrupa Birliğine aday, potansiyel aday ve üçüncü ülkelerin faydalandığı mali yardımların nasıl ortaya çıktığı ve geliştiğinin, Birliğin mali yardım kalemleri içerisinde incelenmesi ve yardım alan tüm ülkelerin günümüze kadar faydalandıkları mali yardımların değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca Türkiye'nin 1964'ten günümüze kadar Avrupa Birliği ile yapılan mali yardımların miktarları ve Avrupa Birliğinden yeterince mali yardım alıp alamadığı konusunda bilgiler verilmiştir. Türkiye'nin yararlandığı yardımlar içerisinde özellikle TRA1 bölgesinin bu yardımlardan yararlanma miktarı incelenmiş ve sonuçları yorumlanmıştır. Çalışmanın materyalini mali yardımlarla ilgili daha önceki çalışmalar ve konu ile bağlantılı kurumların internet sayfalarından derlenen bilgiler oluşturmaktadır. Bu çalışma, AB mali yardımlarının Türkiye için yeterli olup olmadığı ve ödeme taahhütlerinden yüksek başarı sağlanıp sağlanmadığı ile ilgili araştırmalar doğrultusunda belirlenen çalışmaların analiz ve düşüncelerinin derlenmesi şeklinde yapılmıştır. Bu doğrultuda genel bütçe harcamaları çerçevesinde sağlanan mali yardımların ülkemize kazandırdıkları ve bu kazanımlardan TRA1 bölgesinin AB'den aldığı hibeler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the founding of the European Union (EU), it has provided financial assistance to reduce both the economic development differences in the union and to enable the candidate and potential candidate countries to become full members of the Union. With this thesis, it is aimed to examine how the financial aid benefiting from the European Union candidate, potential candidate and third countries is developed and developed within the financial aid items of the Union and to evaluate the financial aids which all the countries that have received assistance have benefited. It also has been unable to get enough information about Turkey receive financial assistance from the European Union in 1964 until today, the amount of financial assistance made by the European Union. TRA1 in particular benefit from the assistance of Turkey examined the amount of benefit from this assistance and interpreted the results. The material of the study is based on previous studies on financial assistance and information collected from the websites of the institutions linked to the subject. In this context, the grants received by the TRA1 region from the EU have been evaluated by the financial assistance provided in the framework of the general budget expenditures.