Genetic characterization of pear cultivars (Pyrus communis) in Coruh river basin
Çoruh havzasında bulunan armut kültür çeşitlerinin (Pyrus communis) genetik karakterizasyonu
- Tez No: 548099
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Pyrus cinsi süs bitkisi ve kişisel tüketim amaçlı kullanılan 20'den fazla armut türünü içeren bir cinstir. Tüm bu türlerle beraber, armut elmadan sonra en çok üretimi yapılan ikinci yumuşak çekirdekli meyve türünün genel adıdır. P. communis Avrupa ve Anadolu'da en çok üretimi yapılan armut türüdür. Bununla beraber, 10'dan fazla armut türünün doğal popülasyonuna bu coğrafyada rastlamak mümkündür. Bu çalışmada, genetik yapı ve çeşitliliği test etmek adına 8 P. communis popülasyonu (1 doğal ve 7 bahçe popülasyonu olmak üzere) ve 1 P. eleagnifolia popülasyonu kullanıldı. Daha önce Pyrus cinsi ve Malus cinsi için kullanılmış olan 11 tane SSR belirteci kullanıldı. P. communis örnekleri Artvin iline bağlı köylerden ve P. eleagnifolia örnekleri ODTÜ Ankara yerleşkesinden toplandı. Bu çalışmada toplam 104 olmak üzere, 84 P. communis ve 20 P. eleagnifolia örneği kullanıldı. Genel olarak, popülasyonlarda null alellere rastlanmadı fakat yalnızca bazı popülasyonlardaki bazı lokuslarda null alel gözlendi. Bununla beraber, klonal çoğalma ve lokuslarda bağlantı dengesizliği gözlenmedi. Lokusların kullanılabilirliğini test etmek adına beklenen heterezigotluk, alel zenginliği ve polimorfizm bilgi içeriği hesaplandı. Bütün lokuslar devam edecek olan testler için yüksek ölçüde polimorfik bulundu. Popülasyon yapı analiziyle beraber, popülasyonlar arasında yüksek oranda gen akışı olduğu bulundu. Bu yüzden popülasyonlar arasındaki çeşitlilik net bir şekilde bulunamadı. AMOVA sonuçlarıyla beraber çeşitliliğin popülasyonlar arasında olmasından ziyade bireyler arasında olduğu doğrulandı. Bununla beraber, P. communis'in doğal popülasyonunun diğer popülasyonlardan oldukça farklı olduğu bulundu. Bu sonuç, P. communis'in ehlileştirilmesi sürecinde bireyler ve popülasyonlar arasında hibridizasyon olduğunu özetledi. P. communis ve P. eleagnifolia popülasyonları arasındaki genetik yapı analizinde bu popülasyonların birbirinden tamamen farklı oldukları görüldü. Bu farklılık coğrafi izolasyon sebebiyle popülasyonlar arasında gen akışının olmamasıyla açıklandı. Bu çalışma Türkiye'de P. communis üzerine yapılmış ilk çalışmalardan biri olması sebebiyle, gelecek çalışmalar için önemli sonuçlar içermektedir. Çalışma sürecinde Malus ve Pyrus cinslerinde kullanılmış SSR belirteçleri kullanıldığı için, gelecekte bu cinsler üzerine yapılma ihtimali olan çalışmalar için literatür bilgisi taşımaktadır. Bununla beraber elde edilen veriler, P. communis türünü genetik kaynaklarının korunmasında ve yabani türlerin ehlileştirme sürecinde faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The genus Pyrus contains more than 20 different pear species which are used as food source, horticultural, and ornamental purposes. Overall, pear is the second most consumed pome fruit after apple. P. communis is the most cultivated pear species in Europe and Asia Minor. However, more than 10 species of genus Pyrus can be found naturally in Europe and Asia Minor. In this study, 8 P. communis populations (one wild and 7 cultivated) and 1 P. eleagnifolia population was used to reveal genetic structure of those populations by using 11 SSR markers previously used in genus Pyrus and Malus. 84 genotypes of P. communis were sampled from Artvin Province, Turkey and 20 genotypes of P. eleagnifolia were sampled from METU campus in Ankara, Turkey for the current study. Overall, there were no null alleles in the studied populations. There is no duplicated genotypes and no linkage between loci were found. Expected heterozygosity, allelic richness, and polymorphic information content were calculated to check the usefulness of the studied loci. All loci were found to be highly polymorphic for the further studies. Structure analysis of the studied populations of P. communis revealed that there are significant gene flow between populations. Therefore, no clear population differentiation was found. AMOVA results supported this finding as most of the differentiation was among genotypes within population. However, the wild population of P. communis were found to be distinct from other populations. Thus, it is summed as during domestication of P. communis, there were hybridization between genotypes within and between populations. As for the genetic structure analysis of P. communis and P. eleagnifolia populations, it was revealed that P. communis and P. eleagnifolia populations were significantly different from each other as expected. Since those are totally different species and due to geographical isolation, there were no gene flow between those populations. The study was one of the first studies conducted on P. communis populations in Turkey. Thus, outcomes of the study are important for possible further studies which will be conducted on genus Pyrus. Besides, findings are important for further conservation studies of P. communis genotypes and breeding studies.