Atık madeni yağların geri dönüşümü: Şanlıurfa örneği
Recycling of waste mine oils: Sanliurfa example
- Tez No: 548104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKİ GÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüzde madeni yağ kullanımı ve buna bağlı olarak atık madeni yağ miktarı artmıştır. Madeni yağlar özellikle endüstriyel alanlarda genellikle yağlama yağı olarak kullanılır ve belli bir süre sonra iş göremez hale gelir. Son yıllarda kullanımın artması ile doğal olarak atık madeni yağ miktarı da artmıştır. Bu yağlar içerisindeki toksik maddelerden dolayı kirletici özelliğe sahiptir ve doğaya kontrolsüz olarak verilmemesi gerekir. İnsan sağlığı için zararlı olan atık madeni yağların, geri dönüşümü ekonomik olduğu için önemi giderek artmaktadır. Bu çalışmada; atık madeni yağların geri kazanımında genellikle kullanılan rafinasyon ve rejenerasyon yöntemleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Amaç, modern geri dönüşüm yöntemleri ile ilgili bilgiler vermek ve 2019 yılı itibari ile nüfusu 2 035 809 olan Şanlıurfa' nın atık madeni yağ potansiyelini belirlemek ve bu konuda yapılacak projeksiyonlara ve stratejilere katkı sunmaktır. Bu bağlamda elde edinilen bilgiler doğrultusunda bazı öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the use of mine oil and accordingly the amount of waste mine oil increased. Mine oils are often used as lubricating oil, especially in industrial areas, and become unusable after a certain period of time. With the increase in usage in recent years, the amount of waste mine oil has increased naturally. These oils are pollutant due to the toxic substances and should not be given to nature uncontrolled. Waste mine oils, which are harmful for human health, are becoming more important as their recycling is economical. In this study; information on the refining and regeneration methods generally used in the recovery of waste mine oils. The aim is to provide information about modern recycling methods and to determine the waste mine oil potential of Şanlıurfa which is 2 035 809 inhabitants with a population of 2019 years, and to contribute projections and strategies in this regard. In this context, some suggestions are given in accordance with the acquired information.