Endüstriyel kaynaklı atık yağlar ve değerlendirme yöntemleri
Industrial waste oil and evaluation methods
  1. Tez No: 212650
  2. Yazar: YÜCEL YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Chemical Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Endüstriyel yağlar sanayinin hemen her alanında kullanılan teknolojinin vazgeçilmez girdilerindendir. Teknoloji gelişimine paralel olarak ta alet, araç, motor, makine gibi donanımlarda kullanılan yağların aynı oranda gelişmesi beklenmektedir. Bu anlamda endüstride kullanılan yağlara daha dayanıklı ve daha işlevsel olabilmeleri için kimyasallar ilave edilmektedir. Ancak belirli bir kullanım süresi sonunda fonksiyonlarını yitiren yağlar atık durumuna geçmekte ve içerisindeki kimyasallar dolayısı ile çevre ve insan sağlığı için tehlikeli sınıfına girmektedir. Temizlemenin en düşük maliyetinin kirletmemek olduğu düşüncesi ile 2004 yılı içerisinde ?Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği? yürürlüğe girmiş ve uygulanmaktadır. Endüstriyel yağ tüketimi her geçen gün artarken alınacak önlemlerin ve uygulamaların önemi de o derece artmaktadır. Yönetmelik ile birlikte üç kategoriye ayrılan yağların geri kazanılması, yüksek dereceli fırınlarda ilave yakıt olarak kullanılmaları bu ikisinin mümkün olmadığı durumlarda ise bertaraf tesislerinde zararsız hale getirilmeleri amaçlanmaktadır. Geri kazanma yönteminin hem hammadde tasarrufu, hem ithalat rakamlarının azaltılması, hem istihdam yaratması hem de çevre kirliliğini önlemesi amacı ile v en uygun yöntem olduğu düşüncesi içerisinde hazırlanan bu çalışmada, Türkiye'nin durumu gözler önüne serilmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Madeni yağ, atık yağ, atık yönetimi, geri dönüşüm
Özet (Çeviri)
Industrial oil is the essential input of technology that using all of the industry areas. Besides of technology development, oil which used in engine, machine and equipment should be improved at the same ratio. For morestable and more functional purpose, soma chemicals are added to the industrial oil. Although at the end of the shelf life, oil lose their properties and get waste oil. Because of including certain chemicals, these oil are dangerous for enviroment and human health. The cheapst cleaning method is to avoid of dirty. With this idea, ?Waste Oil Control Regulations? published in 2004 and have been applied. When consuption of industrial oil increase day by day, inportance of taking the necessary measurements and applications will be increased. With the regulations, the oil divided into 3 catagories . Got back of the oil, used as an adding fuel in high temperature ovens. If impossible to use for these two cases, there will be intended to bring undangerous in removing plants. In this study, with using of the get back methods, saving raw material, decreasing of import costs, creating employment and prevention of enviroment dirtiness. Have explained with the regarding of Turkey?s statemant. Key Words : Metallic oil, waste oil, waste management, recycle.