Oyunun çocuk gelişimi üzerindeki önemi ve açık parkların tasarım kriterleri bakımından incelenmesi
The importance of game on child development and examination of open parks according to design criteria
- Tez No: 548121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÇERÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Çocuğun her açıdan gelişmesinde ve toplum olarak sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde oyun çocuk dünyasında önemli yer tutar. Çocuklar sahip oldukları enerjiyi atabildikleri zaman mutlu olurlarve onların enerjisini atabileceği en önemli yer oyun alanlarıdır. Bu çalışmada amaç çocuk açısından fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişiminde oyunun önemini vurgulamak ve açık alanda yer alan çocuk oyun alanlarının tasarım kriterleri bakımından incelenmesi, ülkemiz ve dünya üzerindeki bazı açık park oyun alanı örneklerini irdeleyerek tasarımda püf noktaları belirleyip en ideal tasarım kriterlerinin tespit edilmesi ve ülkemizdeki eksik yönlerinin belirtilmesidir. Bu amaçla çeşitli ülkelerden 59, ülkemizden ise 13 açık alanda yer alan çocuk oyun alanı incelenmiştir. Çalışma sonunda bilim ve teknolojideki ilerlemeye paralel olarak gelişmişlik düzeyi daha yüksek olan ülkelerde geleneksel oyun alanlarından macera ve çağdaş oyun alanlarına yönelindiği ancak doğa unsurlarının çağdaş ve macera oyun alanlarından koparılmadığı, tema içerikli oyun parklarının inşa edildiği ve inşa sırasında güvenlik ve malzeme seçimi gibi kriterlerin önemli birer etken olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The game is important in the world of children in every aspect of development of the child and in the development of healthy generations as a society. Children are happy when they can consume the energy they have. The most important place where the child can throw his energy is the playgrounds. The aim of this study is to emphasize the importance of the game in the physical, mental and social development of the child and to examine the outdoor playgrounds in terms of design criteria. Examining the examples of some outdoor playgrounds in our country and the world, identifying the best design criteria and identifying the deficiencies in our country. For this purpose, in the open field playgrounds 59 from various countries and 13 from Turkey were examined. At the end of the study, parallel to the progress in science and technology, in countries with a higher level of development, focused on adventure playgrounds and contemporary playgrounds but the elements of nature are not detached from playgrounds. Theme based playgrounds are built. When building playgrounds, it was understood that the criteria such as security and material selection were very important.