Çevre ve stratejik bakış açısıyla Türkiye'de nükleer santral çalışmaları
Studies of nuclear power plant in Turkey with environment and strategic perspective
- Tez No: 548122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dünya'da nüfusun ve sanayi üretiminin hızla artması, teknolojik ürünlerin giderek daha fazla kullanılır olması sebebiyle enerji açığı meydana gelmekte ve daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Dünya'da ispatlanmış fosil yakıt rezerv ömürlerinin en fazla bir asır olması ülkeleri enerji kaynaklarını artırmaya yönlendirmektedir. Ülkelerin, coğrafi, ekonomik, teknolojik imkânların farklı ve yeraltı kaynakları sınırlı olması, nükleer santral ile enerji üretme alternatifini gündeme getirmektedir. Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye ve 81 milyon nüfusuyla enerji ihtiyacının karşılanmasında yaklaşık olarak %70 oranında dışa bağımlıdır. Türkiye G20 ülkeleri içerisinde nükleer santral olmayan 5 ülkeden biridir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre 2017 yılında elektrik enerjisi tüketimi yaklaşık 300 milyar kWh olarak gerçekleşmiştir. 2018 yılı Ekim ayı itibari ile 30 ülkede 454 nükleer santral çalışmaktadır ve birçoğu gelişmiş ülkelerdedir. Nükleer enerji kullanımı tartışmalarında en önemli soru, nükleer santral bulunan ülkelerin çoğunluğunun neden gelişmiş ülkeler olduğudur. Türkiye'de 1950'lerden beri devam eden nükleer enerji santrali kurma fikri, 2018 yılında Mersin Akkuyu'da temeli atılarak uygulamaya geçirilebilmiştir. Nükleer santrallerde geçmişte bazı kazaların olması ve nükleer atıkların bertarafı veya nihai depolanması hakkında kamuoyunda kaygılar olsa da nükleer santraller dünyada kullanılmaya devam etmekte, yenileri inşa edilmekte ve planlanmaktadır. Bu tez çalışmasında, nükleer santrallerin dünyada bulunduğu ülkeler ve enerji karşılama oranları irdelenerek, Türkiye'de kurulmasının çevresel ve stratejik açıdan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Enerji ve doğal kaynak yönünden kısıtlı imkânlara sahip olan Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda enerji ihtiyacının karşılanması ve bir alternatif seçenek olması için ulaşılan son teknolojiyle nükleer santraller yapılmasının gerekliliği ile enerji güvenliği ve stratejik açıdan nükleer santral yapılmasının önemi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
As population and industrial production increase rapidly in the world and technological products are increasingly used, energy deficit is emerging and more energy is needed. The fact that fossil fuel reserves have been proven in the world for a century is leading countries to increase their energy resources. The fact that countries have different geographical, economic, technological opportunities and limited underground resources puts the alternative to producing energy with nuclear power plants on the agenda. In developing countries in meeting the energy needs of Turkey and with a population of 81 million it is about 70% dependent on foreign supplies. Turkey is one of five countries with no nuclear power plants in the G20 countries. According to the data of the Ministry of Energy and Natural Resources, electricity consumption in 2017 was about 300 billion kWh. As of October 2018, 454 nuclear power plants are operating in 30 countries and many are in developed countries. The most important question in the nuclear energy use debate is why the majority of countries with nuclear power plants are developed countries. continued since the 1950s that the idea of setting up a nuclear power plant in Turkey, laid foundation of Mersin Akkuyu in 2018 could be implemented. Nuclear power plants have some accidents in the past and there are public concerns about the disposal or final storage of nuclear wastes, but nuclear power plants continue to be used in the world, new ones are being built and planned. In this study, no country in the world where nuclear power plants and energy ratio are studied, aimed to investigate the effects of environmental and strategic establishment in Turkey. In terms of energy and natural resources which have limited opportunities to meet the energy needs in line with the principles of sustainable development in Turkey and focused on energy security and the necessity of nuclear power plants be done, reached by the latest technology to make alternative choices and the importance of the strategic aspects of nuclear power plants do.