Kule etkisi ve rüzgar kayma değişimlerinin enerji üretimi,rüzgar hızı ve rüzgar gücü karakteristikleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of tower shadow disturbance and wind shear variations effects on energy production wind speed and power characteristics
  1. Tez No: 548138
  2. Yazar: TUĞÇE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son zamanlarda fosil kökenli enerji kaynaklarının azalması, temiz olmaması, kullanıldığında doğaya ve canlılara zarar vermesi gibi sebeplerden dolayı yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi ve kullanım miktarı artırmıştır. Rüzgar enerjisi de yenilenebilir enerji kaynakları sınıfına dahil, az maliyetli, kullanışlı, potansiyeli yüksek ve temiz kaynaklardan birisidir. Böylesine verimli bir kaynaktan doğru şekilde yararlanabilmek için rüzgar türbini kurulacak olan bölgenin doğru şekilde analiz edilmesi ve rüzgar türbin güç üretimine etkisi olan parametrelerin değerlendirilmesi gerekmektedir. Rüzgar kayması ve kule etkisi, rüzgar türbininden elde edilen gücü ve elektrik enerjisi üretimini etkileyen parametrelerdendir. Bu çalışma, kule etkisi ve rüzgar kayması değişimlerinin enerji üretimi üzerindeki etkilerini sunmaktadır. Bunlar rüzgar karakteristiklerinin belirlenmesinde önemli rol oynayan parametrelerdir. Yapılan çalışmada rüzgar verilerini elde etmek için Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi kampüsünde yer alan ölçüm istasyonundan yararlanılmıştır. Rüzgar karakteristikleri kampüste yer alan referans bölge için belirlenmiştir. Analizler dört farklı senaryo kurularak gerçekleştirilmiştir. Kule etkisi, rüzgar kayması ve bozuk rüzgar hızı elde edilmiş ve bunlara göre türbin gücü ve enerji kayıpları hesaplanmıştır. Literatürde yapılan çalışmalarından farklı olarak, kanat-kule arasındaki mesafesinin rüzgar enerjisi üretimi üzerindeki etkisi detaylı olarak incelenmiş ve oluşturulan her bir senaryoya göre farklı farklı analiz edilmiştir. Analizler bozuk rüzgar hızının oluşmasında kule etkisinin rüzgar kaymasından daha baskın olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, the importance of renewable energy sources and the amount of use has increased due to the reasons such as reduction of fossil-based energy sources, lack of clean and damage to nature and living beings when used. Wind energy is also one of the sources of renewable energy resources which is low-cost, useful, high-potential and clean sources. In order to make the right use of such an efficient source, it is necessary to correctly analyze for the region which the wind turbine will be installed and to correctly evaluate the parameters that effect the wind turbine power generation. Wind shear and tower shadow effects are the parameters that affect electrical energy production and the power obtained from the wind turbine. This study presents effects of tower shadow disturbance and wind shear variations on energy production. These are very important parameters to determine wind characteristics. The measurement station was established to obtain wind data in Tokat Gaziosmanpasa University Campus. Wind characteristics were determined for reference location in campus. Analysis were performed with created four different scenarios. Tower shadow, wind shear and disturbed wind speeds and energy loses were calculated. Also new two equation were created to determine the turbine power of AIR-X 400 W wind turbine that was selected as reference. Unlike previous literature studies, the effect of x distance of blade origin from the tower midline was investigated in tower shadow instead of the effect of wind shear coefficient. Analysis showed that x is the most effective parameter on tower shadow disturbance and tower shadow disturbance is more dominant than wind shear. More over, this study showed that considering the x distance in calculating the tower shadow disturbance had more successful results in determining the disturbed windspeeds and energy losses.