Kırsal alanda toplumun sağlık hizmetlerine yaklaşımı (Altınekin örneği)
The Approach of the community to health services in rural area (Altınekin sample)
  1. Tez No: 54814
  2. Yazar: ÖZGÜR KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SAİD BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Çalışma, kırsal kesim örneği olan Konya İlinin Altınekin İlçesinde hal kın temel sağlık hizmetlerinden yararlanma durumu ve beklentilerini saptamak amacıyla 1996 yılında yapıldı. Araştırma tanımlayıcı tipte bir saha araştırması olup, veriler her ha neden aileyi temsilen bir kişiyle görüşmek suretiyle 136 bireye anket uygulayarak toplandı. Altınekin'de toplum herhangi bir hastalık durumunda yüksek oranda geleneksel yöntemlere başvurmakta, öncelikle halk hekimlerine gitmekteydi. -»4 Bu kesim son çare olarak sağlık ocağına başvurmaktaydı. Düzenli olarak sağlık kontrolü yaptırma düzeyi düşüktü. Bunda da öğrenim ve gelir düzeyinin yüksek olması olumlu etki yapmaktaydı. Sağlık ocağına gitmeyi ikinci plana almalarındaki etken, sunulan hizmeti yeterli bulmamalarıydı. Ana-çocuk sağlığı, aşı kampanyası, sağlık eği timi ve çevreye yönelik hizmetlerin toplum tarafından yetersiz olarak nitelendirilmekteydi. Aile planlamasını benimseme oram düşüktü. Benimsememe nedeni olarak yüksek oranda inançları etkili olmaktaydı. Aile planlamasını benimseyenlerin oram erkeklerde, genç ve evli olanlarda, orta ve yüksek öğrenimlilerde yüksekti. Genel olarak toplumun öğrenim düzeyi, sağlık personeli ile toplum arasındaki diyalog ve ilgi eksikliği, sağlık eğitiminin yeteri derecede verilmemesi sağlık hizmetlerinden yararlanmayı olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The study was made with the goal of determining the availibity of fundamental health services of people in Altmekin township of Konya city, a rural area sample. The research is a field reserarch jhich has a descriptive type and the data were accumulated by applying a survey to 136 individuals by inter viewing with one person who represented a family from each house. People in Altmekin highly applied to conventional methods in any kind of disease and primarily jent to see public doctors. These people applied health house as a last demedy. The level of having a regular health control jas low. And that the level of education and income was high had a positive influence about this. The reason that they put going to a health house to a second degree was that they found the service given there inadequate. Mother and child health, vaccination campaign, health education and environmental services were admitted insufficient by the society. The admittance rate of family plan ning was low. As a reason of not admitting, believes were highly affective. The rate of not admitting family planning was high among men, youngsters, married people and people who had secondary and high school ond univercity education. In general, the educational level of the public, then lock at dialogue and interest between the public and health staff and that the health educa tion was little given negatively influence peope to avail health service.