Kırsal kalkınmada kırsal potansiyellerden yararlanma olanakları: Kütahya örneği
Possıbılıtıes of havıng advantage from rural potentıals ın rural development: Kütahya example
- Tez No: 618644
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ILGAR KIRZIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Sanayileşmenin getirdiği yoğun işgücü talebiyle beraberinde hız kazanan kentleşme hareketi, Türkiye için 1960'lı yıllara kadar ülke kalkınmasının temelini oluşturan kırsal alan ve faaliyetlerinin artık bir yük olmasına ve devam eden bir sorun halini almasına zemin oluşturmuştur. Kuşkusuz 1960'lı yıllara kadar toplam nüfusunun %70'inden fazlasının kırsal alanlarda yaşadığı bir ülke için esas amacın kırsal kalkınma olacağı veya olması gerektiği doğal bir yaklaşım olmuştur. Sanayileşme ve beraberinde gelişen hizmetler, ticaret gibi diğer sektörler 1955 sayımından sonra başlayan ve her yıl artan bir oranda şehir nüfusuna nazaran Türkiye nüfusunun lehine ağırlık kazanmasına ve 2000 yılına gelindiğinde oransal olarak kır nüfusunun üzerine çıkmasına yol açmıştır. Ancak oransal azalmaya rağmen, 2000 Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre %35 olan kır nüfusu oranı, gelişmiş batılı ülkelere göre yine de çok yüksek bir oran teşkil etmektedir. Bu durumda, Türkiye'nin mevcut kırsal alan şartları ve AB'nin sürece etkisi göz önüne alındığında, geleceğe yönelik olarak, ülke nüfusunun %35'ini teşkil eden kırsal nüfusun durumu ne olacaktır? Bu kırsal nüfus doğal sürecinde şehirlere akmaya mı bırakılacak yoksa şehir imkanları kırsal alana taşınarak yerinde kalkınması mı sağlanacaktır? Burada sorulması gereken diğer bir önemli sorun varsa, kırsal alan kalkınma hedeflerinin hangi yaklaşım ve politikalarla gerçekleştirileceğidir. Bu çalışmanın temel amacı ise: kırsal alanların potansiyel ve kaynaklarının değerlendirilmesini, doğa ve kültürel varlıkların korunma ve kullanmasını esas alarak, kırsal toplumun iş ve yaşam (eğitim, sağlık, altyapı gibi hizmetleri ve sosyo-kültürel) koşullarının kentsel alanlarla daha uyumlu kılarak, günümüzden daha planlı, yaşanabilir ve gelişmiş kırsal alanlar öne çıkarılmasını sağlamaktır. Ayrıca kırsaldan kentlere göç etme sebeplerine bakıldığında birçoğu bahsettiğimiz bu sorunlardan dolayı gerçekleşmektedir ki bu çalışmanın önemlerinden biri bu göç sorunları ve oranlarını minimize edebilmesi için öneriler geliştirmesidir.
Özet (Çeviri)
Industrialization brought by urbanization movement gained momentum with strong demand for labor, Turkey for the rural areas and activities that form the basis of the country's development until the 1960s has now set the stage to be a problem state and continuing to be a burden. Undoubtedly, the main goal for a country where more than 70% of its total population lived in rural areas until the 1960s the main goal was rural development or should have been rural. Industrialization and developing services along meanwhile trade like other sectors after the census of 1955 began, and each year an increasing rate in Turkey to gain influence in favor of the population of the city population and the 2000s the bride has led to rising above the proportionally rural community. However, despite the proportional decrease, the rate of the rural population, which is 35% according to the results of the 2000s Population Census, is still very high compared to the developed western countries. Therefore, when Turkey's existing rural conditions and considering the impact of the EU as long as the future, what will be the condition of the rural population, which constitutes 35% of the country's population. Will this rural population be allowed to flow into the cities during the natural process or will the public facilities be moved to the rural area and will be provided on-site development? Another critical question to be asked here is the approach and policies of agricultural development goals. The primary purpose of this study is to evaluate the potential and resources of rural areas, to protect nature and use cultural assets, to make the work and life (social and education, health, infrastructure, etc.) of agrarian society more compatible with urban areas. Planned, livable, and developed rural areas. Also, when we look at the reasons for migrating from rural to urban areas, many of them are due to these problems, one of which is to minimize these migration problems and rates.