Mental health care policy reform in Turkey: User group perspectives
Türkiye'de ruh sağlığı politika reformu: Kullanıcı gruplarının yaklaşımı
  1. Tez No: 548176
  2. Yazar: MERVE KARDELEN BİLİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Türkiye'nin ruh sağlığı politikası, 2006'dan beri bir dönüşüm sürecinden geçmektedir. Bu değişimin temel amacı, toplum temelli ruh sağlığı hizmetlerinin kurulmasına öncelik vermek ve ülke çapında erişilebilir bir ruh sağlığı hizmet ağını kurmaktır. Bu bağlamda, bu tez ruh sağlığı kullanıcı gruplarının bu değişimlerle ilgili görüşlerinin niteliksel analizini yaparak Türkiye'de ruh sağlığı politikası değişikliğinin politikasına odaklanmaktadır. Bu tezin temel amacı, Türkiye'de ruh sağlığı politikası değişikliğinin siyasetini analiz etmekle birlikte bu süreçte kullanıcı gruplarının rolünü ve ruh sağlığı kullanıcı gruplarının bu dönüşüm hakkındaki görüşlerinin nitel analizini anlamaktır. Bu amaç doğrultusunda 2018 yılının Nisan ve Haziran ayları arasında Ankara, İstanbul ve İzmir'de ruh sağlığı kullanıcı gruplarının temsilcileriyle yürütülen 13 adet derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda bu tez, bu politika değişikliğinin hastane-toplum dengeli bakım modeli halini aldığını ve toplum temelli ruh sağlığı hizmetlerinin açılmasının ruh sağlığı hizmetlerinin kullanımını ve erişimini arttırdığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, Türkiye'nin ruh sağlığı sisteminin ruh sağlığı sorunları yaşayan bireyleri güçlendirmek için tıbbi ve sosyal destek yoluyla iyileşme temelli ve bütüncül bir görünüm ortaya koymakta yetersizdir. Bu saha çalışmasında yer alan kullanıcı grupları temsilcileri de bu politika değişikliğinin kullanıcı gruplarının beklentilerini karşılamadığını ve başka yönlerden de yetersiz kaldığını yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
The mental health policy of Turkey has been undergoing a transformation process since 2006. The main aim of this change is to prioritize the establishment of community-based mental health care services and to organize an accessible mental healthcare service network across the country. In this regard, this thesis explores the politics of mental health policy change in Turkey through a qualitative analysis of the views of mental health user groups on these changes. The main objective of this thesis is to analyze the politics of mental health policy change in Turkey and to understand the role of user groups in this process by a qualitative analysis of the views of mental health user groups on these transformations. There are 13 in-depth semi-structured interviews in this thesis that were conducted with representatives of mental health user groups in Ankara, Istanbul and Izmir between April and June 2018. The thesis reveals that this policy change took the form of the balanced care model, and the introduction of community-based mental health care centers provided to increase the utilization of mental health care services. However, it is not sufficient to bring a holistic view of the Turkish mental health system, which provides recovery-based services through medical and social support to empower individuals living with mental health issues. In addition, the user group representatives were included in this study believe that this policy change did not meet the expectations of user groups and remained insufficient in other respects.