Konaklama sektöründe çalışan Türk ve yabancı uyruklu iş görenlerin iş tatmini bakımından farkları: KKTC/Girne
The differences in terms of jop satisfaction of Turkish and foreign employees working in the accommodation sector: TRNC/Girne (Kyrenia)
  1. Tez No: 548177
  2. Yazar: LEYLA AKTAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bütün sektörlerde olduğu gibi turizm sektörü de küreselleşmeden önemli ölçüde etkilenmektedir. Dolaysıyla, bu sektörde rekabet günden güne artmakta ve buna bağlı olarak da işletmeler iş görenlerin iş tatmin düzeyini ve sunulan hizmetin kalitesini yükseltmeye çalışılmaktadır. Araştırmanın evreni KKTC/Girne'de bulunan 4 ve 5 yıldızlı konaklama sektöründen çalışan personeli kapsamaktadır. Söz konusu beşi 4 yıldız ve altısı 5 yıldız toplam 11 konaklama sektöründeki 450 iş görenle görüşme yapılmış ancak bazı iş görenlerin izinli olması, bazılarının iş temposu sebebiyle görüşme için zaman ayıramaması ve bazılarının da anket sorularına verdiği cevapların yetersiz olması sebebiyle, anketörlere verilen 450 soru formunun 321'i tümüyle cevaplandırılmış ve değerlemeye alınmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 20.0 paket program yardımıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde frekans dağılımları, ortalama, varyans dağılımı, standart sapma gibi çeşitli tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra güvenirlik analizleri yapılmıştır. Ayrıca Mann Whitney U ve Kruskal Wallis-H istatistik testleri uygulanmıştır. Araştırmada ülkemizde sıkça kullanıldığı görülen, Minnesota İş Tatmin Ölçeği (MSQ, 1967)'den yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular iş görenlerin iş tatminine ilişkin içsel, dışsal ve genel faktör algılarının uyruk, cinsiyet, kıdem, medeni durum, öğrenim düzeyi ve turizm eğitimi gibi değişkenler arasından farklılıklar esas alınmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde, göze çarpan en önemli hususlar: iş görenlerin dışsal ve genel iş tatmin düzeyleri, uyruk değişkenine göre istatistiki açıdan anlamlı bir fark göstermektedir. Fakat içsel iş tatmin düzeyleri incelendiğinde, uyruk değişkenine göre istatistiki açıdan anlamlı bir fark göstermemektedir. Bu sebeple, gruplar arasında farklılığa sebep olan hangi grup olduğunun anlaşılması amacıyla Post Hoc Testi uygulanmıştır. Test sonucu incelendiğinde, T.C. ve KKTC uyruklu katılımcıların iş tatmini bakımından önemli ölçüde benzeştiği ortaya çıkmıştır. Bu durum bu iki ülke uyruklularının iş koşullarını algılama nitelikleri bakımından bir farlılık göstermediği anlamına geliyor olabilmektedir. Bir başka ifade ile T.C ve KKTC uyruklularının kültürel ve zihinsel bakımdan birbirine çok benzediği söylenebilir. Ayrıca bunun, bu araştırmadan elde edilen en önemli bulgu olduğu söylenebilir. Çünkü T.C. ile olan bu benzerlik, Rumlar ve İngilizlerle birlikte uzun süre yaşamış olmalarına rağmen, Kıbrıslı Türklerin kültürel değerlerini ve geleneksel çalışma anlayışlarını korudukları ileri sürülebilir. Diğer bulgularda ise iş görenlerin iş tatminine ilişkin içsel, dışsal ve genel iş tatmin düzeyleri cinsiyet, medeni durum, kıdem, eğitim durumu ve turizm eğitimi değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism sector as well as the other industries is significantly affected by the globalization. Therefore, businesses in this sector are trying to improve the quality of service provided by increasing the job satisfaction of the employees. The population of the research comprises of the personnel working in 4 and 5 star accommodation facilities in Girne. In total, 450 employees were interviewed working in a total of 11 enterprises. However, some of the employees were on leave, some of them didn't have time to answer the questions due to hard work and some of them couldn't sufficiently answer the questions during these interviews . Thus, 321 of 450 questionnaires were fully answered and is taken into evaluation. The data obtained from the study were analyzed through SPSS 20.0 package program. In the analysis of data, various descriptive statistics such as frequency distributions, mean, variance distribution, standard deviation, as well as reliability analyzes were performed. In addition, Mann Whitney U and Kruskal Wallis-H statistical tests were also applied. The Minnesota Job Satisfaction Scale (MSQ, 1967), which is commonly used in our country, was used in the study. With the findings obtained, the internal, external and general factor perceptions of the job satisfaction of the employees have been examined whether there was any difference according to the variables such as nationality, gender, seniority, marital status, education level and tourism education. The most important points that stand out when these findings was examined might be: The external and general job satisfaction levels of the employees show a statistically significant difference according to the nationality variable. However, when the internal job satisfaction level was examined, there was no statistically significant difference according to the nationality. Therefore, Post Hoc Test was applied in order to determine which variables were causing the differences between the groups. When the test results was examined, T.C. and TRNC nationality participants showed a significant similarity in terms of external and general job satisfaction. Therefore, it can be said that these two nationalities do not show any difference in terms of perceiving the job conditions. In other words, it is possible to think that Turkish and Cypriot Turkish citizens are very similar to each other in cultural and mental terms. In fact, this may be considered as the most important finding obtained from the research. Because the similarity in job satisfaction perception for Cypriot Turkish employees and the Turkish employees may imply that Cypriot Turks could preserve their cultural values and traditional way of thinking although they have lived with the Greeks and the British on an island for a long time. Nevertheless, there was no other significant difference between internal, external and general job satisfaction levels of the employees and other demographic variables such as gender, marital status, seniority, educational status and tourism education.