Avrupa Birliği'nin ve Çin'in Sahra Altı Afrika politikalarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of European Union's and China's Subsaharan Africa policies
  1. Tez No: 548179
  2. Yazar: EKİN AKGEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Avrupa Birliği ve Çin, Sahra Altı Afrika'da rekabet halinde olan etkili aktörlerdir. Çin bölgede neomerkantilist jeoekonomik stratejiler izlemekte, jeopolitik tehdit algılamamakta ve bölge ülkelerle ilişkilerini ekonomi, ticaret ve kamu diplomasisi temellerinde gerçekleştirmektedir. Diğer taraftan, Avrupa Birliği ve özellikle Fransa ise jeopolitik koşullar ve tarihsel ilişkilerinden de kaynaklanan nedenlerle; Sahra Altı Afrika'da siyasi ve ekonomik stratejilerin ve güvenliğin ön planda olduğu politikalar izlemek zorundadır. Kalkınmacı Devlet kavramı çerçevesinde incelendiğinde Çin, Sahra Altı ülkelerinin kalkınma ihtiyaçları için daha uygun bir kalkınma modeli sunmaktadır.“Brexit”meselesi gerek Birlik açısından oluşturduğu tehdit, gerekse Sahra Altı Afrika ülkeleriyle ilişkileri bakımından bölgeyle ilişkilerin geleceği açısından önem arz eden bir meseledir. Nijerya Batı Afrika bölgesinde etkili, güçlü ve bağımsız politikalar izleyebilecek nitelikte bir aktördür. Bu tezde, bölgedeki Avrupa Birliği ve Çin arasındaki rekabetin geleceğini, Nijerya ilişkileri ve Brexit meselesinin belirleyeceği iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Competing in Subsaharan Africa, European Union and China are effective actors in the region. China is a geoeconomic, neomercantilist actor in the region. China does not feel any geopolitic threat from the region and maintains its relations with the region on the basis of economics, trade and public diplomacy. On the other hand, European Union and the member states of the Union; especially France, feels a threat from the region concerning migration and terrorism. Brexit is another threat for the Union. Therefore, the Union pursues security policies in the region both militarily and economically. Within the frame of Developmental State concept, China introduces a more suitable model for developmental needs of the countries in the region. Nigeria is an influential and powerful country in West Africa region and is able to adopt independent domestic and foreign policies. In this thesis, it is claimed that the direction of the competition between European Union and China will be determined according to their relations with Nigeria and the Brexit issue.