Hukuk Muhakemeleri Kanunundaki hali ve uygulamadaki haliyle karşılık dava
Counter claim in code of civil procedure law and in practive
  1. Tez No: 548204
  2. Yazar: FERHAT BOYRAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununda düzenlenen ve uygulamada sıkça karşılaştığımız dava kavramı, yargı yolu, dava türleri ve karşılık dava konuları üzerinde durulmuştur. Kişilerin açacağı davanın hangi dava türüne girdiğini bilmeden dava açması ya da aynı dava dosyası üzerinden karşı dava açma imkânı varken karşılık dava açmadan ayrı bir dava açması fazladan emek, masraf ve mesai harcanmasına neden olmaktadır. İşte bu çalışmada dava türünün tespiti ve karşılık dava açılmasında aranan şartların neler olduğu konuları üzerinde durularak kişilerin emek, masraf ve zaman kaybına neden olunmasına neden olan hususlar doktrinde yer alan görüşler ve Yargıtay kararları ışığında aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation deals with the notion of case, legal remedies, the case types and counter claims which are regulated in the Law No:6100 on Civil Procedures and are being faced commonly in practice. Filing a case without any of information about the case type or filing a new case instead of making a counter claim when there is a right to do so, causes extra effort, costs and time loss. This research will examine how to determine the case type and the conditions for a counter claim and will discuss the issues which cause loss of effort, costs and time, in the light of opinions of doctrine and the judgments of Court of Cassation.