Türkülerde sevgili tipi
Types of beloved in folk songs
  1. Tez No: 548203
  2. Yazar: HATİCE ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu çalışmada TRT Türkü Repertuarı'nın tamamı Türk Halk Müziği Sözler Antolojisi 1. ve 2. Cild'i taranarak ortaya çıkarılmış ve sevgiliye ait özelliklerin yer aldığı türküler tespit edilerek çalışmaya aktarılmıştır. Çalışma giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. Girişte, halk edebiyatı, âşık edebiyatı, dinî-tasavvufî Türk edebiyatı, divan edebiyatı, Tanzimat edebiyatı ve Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatıyla ilgili kısaca bilgi verilmiş, adı geçen edebiyatlarda sevgiliyle ilgili yapılmış olan akademik çalışmalardan örnekler sunulmuştur. Çalışmanın devamında halk edebiyatı anonim halk şiiri olan türkünün tanımına ve türkülerde sevgilinin hangi özellikleriyle ele alındığına değinilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde sevgili ile ilgili dinî içerikli motiflerin yer aldığı türkülere, ikinci bölümünde sevgili hakkında genel bilgi ve sevgilinin fiziksel özelliklerine ait güzellik unsurlarının yer aldığı türkülere, üçüncü bölümde sevgiliye ait eşyaların yer aldığı türkülere, dördüncü bölümde sevgilinin tavır ve davranışlarıyla ilgili türkülere ve son bölümde de sevgili ile ilgili diğer unsurlar dediğimiz, ilk dört bölümde bulunmayan sevgili özelliklerinin yer aldığı türkülere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, TRT Türkü Repertuarı was found by scanning the first and second volume of Turkish Folk Music Anthology and folk songs with features belonging to the beloved were identified and transferred to the study. The study consists of five parts. In the introduction part, brief information about folk literature, literature, religious-mystic Turkish literature, divan literature, tanzimat literature and Turkish literature in the Republican period were given. Also the examples of academic studies that are related to beloved were given.in the following work, definition of folk songs which is folk poetry of folk literature and how beloved was mentioned were adressed. In the first part of the study, folk songs which include religious motives about beloved were mentioned. In the second part, general information about the beloved and beauty elements of her/him were stated. In the third part, folk songs which include belongings of beloved were mentioned. In the fourth part, folk songs which include behaviors of the beloved were mentioned and in the last part, folk songs with features which were not mentioned in the first four part were addressed.