Müzik eğitimi anabilim dalı son sınıf öğrencilerinin ses dizilerini tanımadaki başarıları
Skills of aurally recognising the musical scales of the final year students of musical education division
- Tez No: 548205
- Danışmanlar: PROF. ÜLKÜ ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırmanın amacı, müzik eğitimi anabilim dalı son sınıf öğrencilerine uygulanan işitsel ve görsel testlerle tonal, pentatonik, makamsal, modal ve caz müziği dizilerini tanımadaki başarılarını ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubu 2018-2019 öğretim yılı Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı güz dönemi son sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Bu çalışmada, nitel araştırma yöntemi olan durum çalışması tipi kullanılmıştır. Literatür taramada; makaleler, kitaplar, nota albümleri ile ses dosyalarından yararlanılmış ve öğrencilere işitsel test uygulanmıştır. Uygulanan test sonucu elde edilen verilerin çözümlenmesinde frekans (f) ve yüzde (%) değerleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to reveal the success rate of recognition of tonal, pentatonic, microtonal, modal, and jazz music scales in the auditory and visual tests, applied to the final year students of the music education division. The research group of study is composed of the final year students of the fall semester of the 2018-2019 academic year in the Music Education Department of the Fine Arts Faculty of Gazi University. Within this study case studies, which are qualitative research method, has been used. The articles, books, note albums, audio files were used and aural tests applied on the students for literature scanning. Frequency (f) and Percentage (%) values has been used by the analysis of data obtained by tests application