The effects of foreign aid on economic development in Afghanistan (2001-2015)
Yabancı kaynaklı yardımların Afganistan'ın ekonomik gelişimi üzerindeki etkisi (2001-2015)
  1. Tez No: 548210
  2. Yazar: ZUBAIR GHULAM HAIDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJGAN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde ekonomik büyümenin desteklenmesinde dış yardımın rolü ve yoksulluğun azaltılmasında etkinliği, kalkınma bağlamında yoğun bir tartışma konusu olmuştur. Bu tez çalışması Afganistan'a sağlanan yabancı kaynaklı finansal desteklerle bağlantılı sosyo-ekonomik maliyetleri incelemeyi amaçlamaktadır. Afganistan'da yabancı kaynaklı olarak yürütülen programların etkinliğinin ve dış destekler kullanılarak gerçekleştirilen harcamalara ilişkin hesap verebilirliğin giderek daha fazla önem kazanması ve yaşanan güncel gelişmeler, bu tez çalışmasının odak noktası olarak seçilen konunun önemini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın nihai hedefi, Afganistan'a verilen dış kaynaklı desteklerin ülkenin ekonomik kalkınmasına daha etkin katkıda bulunmasını sağlayabilecek politikaları tavsiye etmektir. ABD, Afganistan'ı 2001'de işgal ettiği için, Afganistan siyasi istikrar, ekonomik büyüme ve sosyo-ekonomik koşulların iyileştirilmesi için büyük miktarda dış yardım aldı. Bununla birlikte, Afganistan'a on beş yıldan fazla dış yardım girişinden sonra sosyo-ekonomik koşullar geliştirilmemiştir. Çalışma kapsamında, geçiş ülkelerine yönelik yapılan gerek teorik ve gerekse de ampirik analizlerden istifade edilerek, ekonomik kalkınma için sağlanan dış kaynaklı desteğin avantaj ve dezavantajları irdelenmiştir. 2001-2015 yılları arasında sağlanan dış destek tutarına ve ekonomik büyümeye bağlı unsurların incelenmesi, hangi teorilerin Afganistan'a özel koşullara en uygun şekilde uyarlanabileceğine karar verilmesini sağlayacaktır. Sonuçlar, yabancı kaynaklı finansal desteklerin tüm olumlu etkilerinin geçici ve kalıcı olmadığını göstermektedir. Bu dönemde Afganistan'ın GSYİH büyümesi azalmış, yolsuzluk seviyesi artmış, yoksulluk oranı yükselmiş ve işsizlik artmış.
Özet (Çeviri)
The role of foreign aid in supporting economic development and its effectiveness in decreasing poverty in the developing countries have been an intense topic of debate in the development context. This dissertation focuses on the socio-economic costs related to foreign aid in Afghanistan. Responsibility and accountability in foreign aid disbursements and growing emphasis on effectiveness of foreign aid programs in Afghanistan give a justification for this thesis. The aim is to suggest a series of actions and policies to make foreign aid programs more effective on economic development and governance in Afghanistan. Since the U.S. led invasion of Afghanistan in 2001, Afghanistan has received large amounts of foreign aid for political stability, economic growth and improving socio-economic conditions. However, after two decades of foreign aid inflows to Afghanistan, the socio-economic conditions have not been improved. This research uses secondary data and both qualitative and quantitative methods. The study examines both advantages and disadvantages of foreign aid on economic growth using theory, also empirical studies of multinational countries. Examination of elements correlated with economic growth and foreign aid amounts from 2001 to 2015 will specify which theories best exert to situations in Afghanistan. The results indicate that all positive effects of foreign aid have been transitory and not permanent. The GDP growth of Afghanistan has been declined, level of corruption has been increased, poverty rate has been risen and unemployment has been increased in this period.