The effectiveness of foreign aid to poverty trap in termsof poor countries – case of Afghanistan
Yoksulluğu azaltmada dış yardımın etkisi: Afganistan örneği
  1. Tez No: 598791
  2. Yazar: JALİL AHMAD GHAZIİZADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖZARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dış yardım, ekonomik kalkınmayı artırmak amacıyla çoğunlukla gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere transfer edilmektedir. Ekonomik teorilere dayanarak, gelişmekte olan ülkelere yapılan dış yardımın olumlu etkileri vardır ve bu ülkelerdeki yaşam standartlarının artmasını, yoksulluğun azalmasını sağlamaktadır. Diğer taraftan, bazı ekonomistler fakir ülkelerden gelen bu yardım akışlarının sonucu olarak dış yardımları eleştiriyorlar. Bu eleştirmenler, dış yardımların yolsuzluk ve bürokrasinin elde edilmesine yardımcı olarak gelişmekte olan ülkeler üzerindeki olumlu etkilerden ziyade olumsuz etkilerinin bulunduğunu belirtiyor. Dış yardımın yoksul ülkelere getirdiği sonuçlar henüz sorgulanmıyorken, dış yardımın etkinliği konusundaki tartışmalar hala devam etmektedir. Bu araştırma, dokuz yıllık bir süreyi kapsayan (2006-2015) zaman serisi analizi kullanarak, Afganistan'ın yoksulluğun azaltılmasında ve ekonomik gelişmesinde dış yardımın rolü ele alınmıştır. İkincil veri kullanılarak yapılan araştırma hane halkı ve Sosyal hizmetler ve Yardım kuruluşlarının, kişi başına düşen nihai tüketim harcamaları (yıllık%), yoksulluğun ölçülmesinde ana değişken olarak seçilmiştir. Afganistan, dünyanın en yoksul ülkelerinden biridir. Ancak ülke, 2001'den sonra çok miktarda dış yardım aldı. Bu, ülkeyi dünyadaki en büyük alıcılardan biri olarak nitelendirmekte ve hala yoksullukla mücadele etmekte. Genel olarak, araştırmada dış yardımın yoksulluğu azaltmak yerine ülke durumu üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu ya da hiç bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Olumsuz ve önemsiz sonuçlar, Afganistan'ın hükümeti tarafından yolsuzluğun artması, yardımların yanlış dağıtılması, yardımcının yönlendirilmesi ve yardımların mülkiyeti eksikliği ile tanımlanabilir. Sonuçta, yoksulluğun azaltılmasında yardımın nasıl daha etkili hale getirilebileceğinin analizi için ampirik kanıtlar; kurumsal kalitenin, yolsuzluğun kontrolünün ve dışa açıklığın yardım etkinliği için hayati öneme sahip olduğunu göstermektedir. Ekonomik büyüme ve ticarete açıklığın yoksulluğun azaltılması için gerekli koşullar olduğu tespit edildi. Ekonomik büyüme ve ticarete yönelim yoksulluğun azaltılması için gerekli koşullar olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Foreign aid as external resources, mostly transfer from developed countries to under developing countries with the aim of boosting economic development. Based on economic theories, foreign aid to developing countries has positive impact and causing increment life standards and poverty reduction in these countries. In the other side, some economists criticize foreign assistances through outcome of these aid flows from the poor countries. These critics state that foreign aids by obtaining corruption and bureaucracy have negative effect rather than positive impact in developing countries. The debate on effectiveness of foreign aid is still ongoing while the consequences of the foreign assistances to the poor countries are under question yet. This research investigates on role of foreign aid in poverty alleviation and economic development of Afghanistan, using time series analyses covering a period of nine years (2006 to 20150. The study using secondary data and Households and NPISHs Final consumption expenditure per capita growth (annual %) has chosen as main variable for measuring poverty. Afghanistan is one of the poorest countries in the world. The country has received huge amount of foreign assistance after 2001 which named the country one of the biggest recipient in the world, still suffering from poverty. Overall, the study funds that foreign aid has negative or no significant impacts on country situation rather than reducing poverty. The negative and insignificant results could be defined by increasing corruption, misallocation of the aids, donor driven and lack of ownership of the aids by Afghanistan's government. Secondly for the analysis of how aid can be made more effective in reducing poverty, empirical evidence suggests that institutional quality, control of corruption and trade openness are vital for aid effectiveness. Economic growth and trade openness have been found to be necessary conditions for poverty reduction.