Afganistan ekonomisi ve dış yardımların etkileri
Afghanistan economy and effects of forgin aids
- Tez No: 476489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA SAFİNAZ ERDOĞDU BİRDANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Afganistan, altın, lityum, bakır, demir, alüminyum gibi en zengin maden kaynaklarına sahip ve yaklaşık bir trilyon dolar değerinde olan en az gelişmiş ülkelerdendir. Ancak son 3-4 yıldır devam eden çatışmalar ve savaş nedeniyle hala dış yardıma bağımlı olan bir ülkedir. Dış yardım, sermaye biçiminden biri olarak tanımlanmış, genel büyüme ve kalkınma teorisinin bir parçası olarak tanınmıştır. Geleneksel klasik iktisatçılar, sermayeyi büyüme ve gelişmenin kilit unsuru olarak biliyorlardı. Afganistan tarihi boyunca dış yardım (sermaye) kalkınmada önemli rol oynamıştır. İlk maddi yardım 26 Ocak 1857'de Güney Asya'daki İngiliz yönetimi sırasında Doğu Hindistan Şirketi'nden Afganistan tarafından alındı. Zamanın geçişi ve siyasi ve ekonomik koşullardaki değişiklikler de yardım derecesi de değiştirildi. Taliban hükümetinin düşmesinden sonra Afganistan, uluslararası toplum için tutulmuş bağlanmış bir ülke haline geldi ve o zamandan beri en büyük yardım alıcısı haline gerdi. Uluslararası toplum, yaklaşık 57 milyar doların Afganistan'a verip ve yaklaşık 90 milyar dolarlık söz verdi. Afgan ekonomisinin önemli ölçüde iyileşmesine rağmen, dış yardımın etkisi sosyal, ekonomi, yasal, güvenlik ve siyasi durumdan ciddi şekilde etkileniyor ve reform yapılması gerekmaktadır.
Özet (Çeviri)
Afghanistan is the least developed country with the richest mineral resources such as gold, lithium, copper, iron, aluminium. With natural resources valued nearly one trillion dollars due to conflicts and war lasting for forthy years, the country is very much depending on foreign aid in order to survive. External aid had played a significant role in development of Afganistan throughout history. First time in 19th century Afghanistan received financial aid. It was from East India Company during the British rule in south Asia on January 26, 1857. With changes in national and international political and economy conditions the degree and form of foreign aid changed. After the fall of Taliban government Afghanistan engaged with international community and since then became the largest aid receiver. The international community has sent around 57 billion dollars to Afghanistan. Besides the total amount, it is argued in the study that the impact of this foreign aid is seriously affected by region's and country's social, economical, legal and political situations and the international community needs to re-programme the level and distribution of this capital influx. Although the economy of Afghanistan improved significantly with external aid lincages, it has to be noted that there is a long way for Afganistan to develop and sustain a stable economy.