Tüberküloz hastalığı konusunda hemşirelerin bilgi düzeylerinin saptanması
  1. Tez No: 54823
  2. Yazar: İLKNUR AKMAN GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GAZANFER AKSAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tüberküloz sağaltım ve kontrolü konusunda son 40 yılda izlenen heyecan verici büyük gelişmelere rağmen dünyada Tüberküloz sorununda önemli bir gelişme sağlanamamıştır. Tüberküloz hala sorun olarak devam ediyorsa bazı eksikliklerin olduğu açıktır. Bu sürede başarılı işler yapılmış ancak devam ettirilememiştir. Ülkemizde de 30 yıl öncesine kadar büyük bir sağlık sorunu olan Tüberküloz resmi ve gönüllü kuruluşların işbirliği ile yok edilmeye çalışılmış fakat hastalığa karşı gösterilen ilginin azalması ve diğer faktörlerin etkisiyle son yıllarda tekrar artış göstermiştir. Yapılan bu çalışmada hasta bakımı kadar eğitimden de sorumlu olan hemşirelerin Tüberküloz hastalığı konusunda bilgi düzeyleri ve bunu etkileyebileceği düşünülen bazı etmenler saptanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Tepecik Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Ege Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisin'de çalışan toplam 207 hemşireye Tüberküloz hastalığı konusunda bilgi düzeylerini saptamak amacıyla anket uygulanmıştır. Değerlendirme sonucunda hemşirelerin genel olarak bilgi düzeyinin az ve orta olduğu ( % 73.0 ) saptanmıştır. Ancak bilgi düzeyi yaş, eğitim düzeyi, görev yeri, öğrencilikte alınan kuramsal ders, öğrencilikte görülen Tüberkülozlu hasta, son iki yılda katılman seminer, kongre ve hizmet içi eğitim programlarına katılım gibi özelliklerden kaynaklanan değişimlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Değişkenlerden yaş, eğitim düzeyi, son iki yılda alınan eğitim programlan, hizmet içi eğitim programlarına katılım gibi bağımsız değişkenlerin hemşirelerin Tüberküloz hastalığı konusundaki bilgi düzeylerini olumlu etkilediği saptanmıştır. Tüberküloz savaşında başarının sağlanması ve yürütülebilmesi için öncelikle eğitime önem verilmelidir. Özellikle bu konuda çalışan sağlık ekibinin eğitim düzeyi ve buna bağlı olarak bilgi düzeyinin yüksek olması çok önemlidir. Çünkü bu kişiler hastaların.sağlam bireylerin ve halkın eğitiminden sorumludur.Sağlık ekibinin bir üyesi olarak hemşire de sağlığı korumak ve yükseltmek amacıyla toplumu eğitme görevini yerine getirmelidir 67
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In spite of enourmous and exciting developments in the treatment and manangment of tuberculosis during the last 40 years, no significant improvement has been achieved. Since tuberculosis is still going on as a health problem, it is evident that there are some defiencies. Succesfull work has been done during this period, but it couldn't be continuous. Until begining of the last three decades, tuberculosis was a health problem in our country and tried to be eradicated with the cooperation of official and voluntary institutions; but dimishining interest to this illness and other factors, have caused the incidence of the disease to increase in recent years. The aim of this study was to assess the level of knowledge of nurses about tuberculosis and to detect some factors affecting this point. A questionnare was applied to 207 nurses working Izmir Chest Disease Hospital and in the Chest Clinic of Ege University Hospital. Evaluation of results revealed that level of knowledge of nurses was insufficient and moderate ( % 73.0 ). This was effected by age, level of education, working place, theoretical lessons taken and tuberculosis patients seen during their schooling, attendance to seminars, congress and education programs in the last two years. Age, level of education and attendance to education programs in the last two years was found to have a positive effect on their level of knowledge. In order to achieve and maintain success in the fight against tuberculosis, education should be considered important. Especially, level of knowledge of health team should be high, because these persons are responsible for the education of healty individuals and public. As a member of health team, a nurse should aducate the community in order to maintain and improve public health. 68