Özofageal skuamöz papillomada ve özofagusun malign ve premalign lezyonlarında hpv pozitifliğinin ve genotipinin patolojik preparatlarda araştırılması
Özofageal skuamöz papi̇llomada ve özofagusun mali̇gn ve premali̇gn lezyonlarinda hpv pozi̇ti̇fli̇ği̇ni̇n ve genoti̇pi̇ni̇n patoloji̇k preparatlarda araştirilmasi
- Tez No: 548236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ERGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Özofagus kanserleri dünyada en sık kanserler içinde 8.sırada yer almaktadır. Mortalitesinin yüksek olması nedeniyle özofagus kanserlerinin ve premalign lezyonlarının etyolojisinde rol alan faktörlerin önemi daha da artmıştır. Özofagusun skuamöz papillomları da benign olarak bilinmesine karşın son yıllarda yapılan çalışmalarda premalign lezyon olabileceği konsunda dikkatleri üzerine çekmiştir. Araştırmamızın amacı son yıllarda insidansının arttığı gözlenen özofagus papillomalar ile etiyolojisinde rol aldığı düşünülen yüksek riskli human papillomavirus (HPV) enfeksiyonunun ilişkisini tespit etmektir. Ayrıca üst gastrointestinal sistem (GİS) endoskopisi ile saptanmış özefagusun adenokasinomu, skuamöz hücreli kanseri, granüler hücreli kanseri ve barrett displazisi ile HPV varlığını ve genotipini belirlemeye çalıştık. HPV'nin coğrafi farklılık göstermesi ve ülkemizde bu konuda yeterli sayıda araştırma yapılmamış olması bu çalışmanın önemini ortaya koymaktadır. Materyal ve Metod: Hastanemize başvuran ve gastrointestinal semptomlardan dolayı üst GİS endoskopi yapılan hastalardan alınan özofagus biyopsileri incelendi. 5 yılda 256 hastadan özofagus biyopsisi alındığı tespit edildi. Biyopsi sonucuna göre hastalar iki gruba ayrıldı: 1.grup özefageal skuamöz papilloma (ÖSP) grubu (42 hasta), 2.grup ise premalign/malign grubu (17 hasta, (skuamöz hücreli kanser, adenokarsinom, granüler hücreli kanser ve barrett displazi)). Hastaların demografik, endoskopik ve histolojik bulguları kaydedildi. Patoloji preperatlarından örnek alınarak Polimerase Chain Reaction (PCR) yöntemi ile mikrobiyoloji laboratuvarında HPV genotiplendirmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Esophageal cancers are the 8th most common cancers in the world. Because of the high mortality, the role of the factors involved in the etiology of esophageal cancers and premalign lesions have increased. Although squamous papilloma of the esophagus are known as benign, the studies that have been conducted in recent years have attracted the attention that premalignant lesions may be present. The aim of our study is to determine the relationship between esophageal papilloma and high-risk human papillomavirus (HPV) infection which is thought to play a role in the etiology of the disease. We also attempted to determine the presence and genotype of HPV with adenocarcinoma of the esophagus, squamous cell carcinoma, granular cell carcinoma and barrett dysplasia detected by upper gastrointestinal (GI) endoscopy. The fact that HPV differs geographically and that there is not enough research on this issue in our country reveals the importance of this study. Materials and Methods: Esophageal biopsies from the patients who underwent upper gastrointestinal endoscopy due to gastrointestinal symptoms were examined in our hospital. Esophageal biopsy data was obtained from 256 patients in 5 years. The patients were separated into two groups according to the biopsy results: Group 1 esophageal squamous papilloma (ESP) group (42 patients), Group 2 pre-malign / malign group (17 patients, (squamous cell cancer, adenocarcinoma, granular cell cancer and barrett dysplasia)). Demographic, endoscopic and histological findings of the patients were noted. HPV genotyping was performed in the microbiology laboratory with the Polymerase Chain Reaction (PCR) method using samples from pathology slides.