Eritropoietin ve fibrin yapıştırıcı karışımının periferik sinir onarımında kullanımı
Use of erythropoietin and fibrin glue mixture for peripheral nerve repair
  1. Tez No: 548330
  2. Yazar: AYHAN IŞIK ERDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL FINDIKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sinir kesileri günlük pratikte sık karşılaşılan acil servis olguları arasındadır. Sinir iyileşmesindeki kısıtlılıklar ve sorunlar birçok çalışmanın yapılmasına neden olmaktadır. Nörotrofik faktör uygulamalarıyla ya da farklı onarım teknikleri kullanımıyla daha iyi iyileşme hedefleyen çalışmalar mevcuttur. Son yıllarda eritropoietinin sinir iyileşmesine olumlu katkıda bulunduğunu raporlayan çok sayıda çalışma mevcuttur. Sinir kesisi onarım yöntemi olarak da fibrin yapıştırıcı kullanımının etkili ve önemli avantajlara sahip olduğunu raporlayan çalışmalar da mevcuttur. Bu çalışmada eritropoietin içeren fibrin yapıştırıcının sinir onarımında kullanımının sinir iyileşmesini olumlu etkileyeceği hipotezinden yola çıkılarak bunların ayrı ayrı ve kombine kullanımının etkileri araştırılmıştır. Çalışmada 36 adet dişi Long Evans türü rat kullanıldı. Ratlar her bir grupta 6 adet olacak şekilde 6 gruba ayrıldı. Sol taraf siyatik siniri kesildi ve dikiş ya da fibrin yapıştırıcı ya da bunların kombinasyonu ile onarıldı. Sağ taraf siyatik siniri kontrol tarafı olarak korundu. Sinir kesileri Grup 1'de salin içeren fibrin yapıştırıcı ile, Grup 2'de eritropoietin içeren fibrin yapıştırıcı ile, Grup 3'te 2 adet epinöral dikiş ile kombine olarak salin içeren fibrin yapıştırıcı ile, Grup 4'te 2 adet epinöral dikiş ile kombine olarak eritropoietin içeren fibrin yapıştırıcı ile, Grup 5'te 2 adet epinöral dikiş ile, Grup 6'da 4 adet epinöral dikiş ile onarıldı. Tüm gruplara 21, 42 ve 63. günlerde yürüme analizi, pin-prick test ve toe-spread test uygulandı. Tüm gruplar 63. günde sakrifiye edildi. Çıkarılan siyatik sinirler histolojik olarak incelendi. 63. gün siyatik fonksiyonel indeks, pin-prick test ve toe-spread test sonuçlarına göre en iyi iyileşme Grup 4'te, en kötü iyileşme Grup 5'te izlendi. Eritropoietin kullanılan gruplarda (Grup 2 ve 4) Schwann hücrelerinde artış skoru en yüksek izlendi. Epinöral dikiş kullanılan gruplarda (Grup 3, 4, 5 ve 6) endonöral kollajen miktarında artış skoru yüksek izlendi. Fibrin yapıştırıcı ve iki epinöral dikişin kombine kullanımı istatistiksel anlamlı olarak daha iyi iyileşme göstermektedir. Bu kombine kullanıma eritropoietin eklenmesi ile daha da başarılı iyileşme sonuçları elde edilmiştir. Sinir onarımda fibrin yapıştırıcı içine eritropoietin eklenmesi ucuz, kolay ve klinik pratikte uygulanabilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
In routine practice, nerve transections are common emergency room cases. Limitations and problems in nerve regeneration encourage many researches. There are researches aiming for better regeneration with neurotrophic factor applications or the use of different repair techniques. There have been many studies reporting that erythropoietin has contributed positively to nerve healing in recent years. There are also studies reporting that the use of fibrin glue in nerve repair is an effective and advantageous. In this study, based on the hypothesis that the use of erythropoietin-containing fibrin glue in nerve repair would affect the healing positively, we investigated the effects of separate and combined use of erythropoietin-containing fibrin glue on nerve regeneration. 36 female Long Evans rats were used. The animals were divided into 6 groups of 6 animals each. Left sciatic nerves were isolated, transected and repaired with suture or fibrin glue or combination of those. Right sciatic nerves were kept as control. Nerves were repaired with saline-containing fibrin glue in Group 1, erythropoietin-containing fibrin glue in Group 2, saline-containing fibrin glue and two sutures in Group 3, erythropoietin-containing fibrin glue and two sutures in Group 4, two sutures in Group 5, four sutures in Group 6. Walking track analysis, pin-prick test and toe-spread test were performed on days 21, 42 and 63. All animals were sacrificed on day 63. Sciatic nerves were analyzed histologically. Sciatic function index, pin-prick test index, toe-spread test index were that was best in Group 4, worst in Group 5. Erythropoietin-treated rats (Group 2 and 4) showed superior Schwann cell proliferation. In groups those had epineural repair with sutures (Group 3, 4, 5 and 6) superior endoneural collagen synthesis scores were seen. The combined use of fibrin glue and two epineural sutures showed significantly better recovery. Further successful recovery results were obtained by addition of erythropoietin to that combination. The addition of erythropoietin into fibrin glue is cheap, easy and applicable in clinical practice of nerve repair.