The impact of mentoring on start-ups
Girişim firmaları üzerindeki mentorluk etkisi
- Tez No: 548331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ORAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN TANDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, girişim firmaları için yürütülen bir mentorluk programının, güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koymak ve programın etkisine ilişkin bilgi elde etmek amaçlanmıştır. Bunun için, Türkiye'de 2012-2015 yılları arasında kamu desteği ile kurulmuş girişim firmalarına sağlanan bir resmi mentorluk programı ele alınmıştır. Öncelikle, mentorluk ile elde edilmesi beklenen çıktılar ve bu programların değerlendirilmesine dair literatür taraması yapılarak mentorluk işlevleri ve performans göstergeleri belirlenmiştir. Daha sonra, çevrimiçi anket ve telefon mülakatları aracılığıyla, 224 girişimciden veri elde edilmiştir. Bu verilerin, 122'si mentorluk alan, 102'si ise mentorluk almayan gruba aittir. İlk aşamada, mentorluk desteği alanlar ile almayanların performanslarının karşılaştırılması yapılmıştır. Daha sonra, mentorluk alan grup içinde, mentorluk fonksiyonlarına dair girişimcilerin algı düzeyleri ve tatmin düzeyleri analiz edilmiştir. Sonuç olarak; mentorluk alan ve almayan grup arasında, personel sayısı artışı, yatırım ve satış ölçütlerine göre bir farklılık bulunmamıştır. Diğer yandan, mentorluk alan firmaların sahip olduğu patent sayısı, mentorluk almayan gruba göre önemli düzeyde yüksek çıkmıştır. Beraberinde, mentorluk alan girişimcilerin, programdaki mentorun ağ sağlama, ayna tutma ve rol model işlevlerinden tatmin olmadıkları sonucu elde edilirken; bilgi sağlama, tavsiye verme ve motive etme işlevlerinden tatmin oldukları ortaya çıkmıştır. Çalışmada ayrıca, elde edilen bulgular sonucunda, mentorluk programlarının daha etkin bir şekilde yürütülmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is revealing the strengths and weaknesses of an entrepreneurial mentoring program and having information about the impact of this program. To do this, formal mentoring program which is provided to entrepreneurs that have been established their companies with public support in Turkey between 2012 and 2015 were investigated. First, literature review was done to reveal the expected outcomes and the evaluation methods of mentoring programs. Thus, mentoring functions and performance indicators have been determined. Afterwards, data were obtained from a total of 224 entrepreneurs through online survey and telephone interviews. 122 of this data gathered from mentored and the other 102 is gathered from non-mentored entrepreneurs. The performance of these two groups has been compared firstly. Then, the perception and the satisfaction levels on mentoring functions of the mentored entrepreneurs were analyzed. As a result; there was no difference found between the mentored and non-mentored groups according to the increased number of employee, investment and sales criteria. On the other hand, the numbers of patents in the mentored group are significantly higher than the other group. In addition, while it is found that the entrepreneurs are not satisfied on network, reflection and role model functions of their mentors, they are satisfied on information, advice and motivation functions. Recommendations have been made according to these findings for more effective implementation of the mentoring programs in this study.