Uluslararası emek gücü standartlarındaki değişimin BRICS ve Türkiye'nin dış ticaret yapılarına etkilerinin analizi
The effect of the change of international labor standards on foreign trade structers in BRICS and Turkey
  1. Tez No: 548335
  2. Yazar: ALİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ PETEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Toplumsal sınıfların oluştuğu günden beri, emekçiler ile emeği denetleyenler arasında bir mücadele olagelmiştir. Ancak emeğin emekçiyle birlikte alınıp satıldığı bir çağdan, emek gücünün piyasa dolayımıyla satıldığı bir çağa geçiş, ancak farklı bir üretim biçimine geçişle mümkün olmuştur. Kapitalist üretimin biçiminin özellikle sanayi devriminden sonra kazanmış olduğu ivme, sermayelerin ulusal kabuklarının parçalanmasına yol açmış, yatırımın, üretimin ve rekabetin uluslararası düzeyde gerçekleşmesinin koşullarını oluşturmuştur. Uluslararası düzeyde uygulanmaya çalışılan emek gücü standartları da bu döneme tekabül etmektedir. Bu çalışma, dünya genelinde uzun yıllardan beri süregelmiş tartışmayı, BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) ve Türkiye özelinde yeniden incelemektedir. Özellikle Türkiye iktisat yazınının emek yönlü çalışmaları beklenen seviyede olmadığından bu alana yönelik katkı sunması amaçlanmaktır. Bu amaç doğrultusunda, söz konusu ülkelerin emek gücü standartlarına yönelik uygulamalarının emek yoğun sektörlerindeki ihracat performanslarını ne düzeyde etkilediği panel ekonometrisi yardımıyla analiz edilmiştir. Sonuçlara göre; emek gücü standartlarındaki değişim, BRICS ve Türkiye'nin emek yoğun sektörlerindeki ihracat performansını etkilemektedir. Dolayısıyla dünya pazarıyla emek yoğun sektörler aracıyla eklemlenen ülkelerin rekabetçi olabilmek için emek gücü standartlarını olabildiğince baskı altında tutmak durumunda olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Nihayetinde, elde edilen bulgular beklentimizle uyumlu olarak sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the dawn of the social classes, there has been a struggle between the laborers and those who supervise labor. However, the transition from an age where labor was bought and sold together with the laborer was made possible by a transition to a different mode of production, when labor power was sold through the market. The acceleration of the form of capitalist production, especially after the industrial revolution, led to the fragmentation of the national shells of capital, and constituted the conditions for the realization of investment, production and competition at the international level. Labor standards, which are tried to be implemented at international level, correspond to this period. In this study, the worldwide discussion has been ongoing for many years, it is to re-examine BRICS (Brazil, Russia, India, China and South Africa) and Turkey in particular. Especially labor economics literature in Turkey to be at the unexpected level is to be intended to contribute to this area. For this purpose, it was analyzed by the help of panel econometrics that the practices of these countries' labor standards affect their export performance in labor intensive sectors. According to the results; changes in labor standards affect the export performance of labor-intensive sectors of BRICS and Türkiye countries. Therefore, it has been concluded that the countries that have been articulated by labor-intensive sectors in the world market have to put as much pressure on labor standards as possible in order to be competitive. Ultimately, the findings were concluded in accordance with our expectations.