27 mayıs 1960 darbesi sonrasında 13 kasım 1960 tasfiyesinin analizi
Analysis of the 13th of november 1960 dissolution after of the coup 27th may 1960
  1. Tez No: 548334
  2. Yazar: ALPASLAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EKİNCİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Bu çalışmada, öncelikle 27 Mayıs 1960 Darbesi öncesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin durumu tahlil edilmiştir. Akabinde orduyu darbeye götüren süreç kronolojik bir şekilde incelenmiştir. Nihayetinde ise 27 Mayıs 1960 Darbesi ve ülkede oluşan yeni durum analiz edilmiştir. Darbeyle birlikte ülke yönetimi Millî Birlik Komitesi'nin eline geçmiş ve demokrasi rafa kaldırılmıştır. Bu süreçten itibaren bir yandan demokrasiye geçme çabaları sürerken diğer yandan askerin başta kalması eğilimi doğmuştur. Bu durum komite içerisinde fikrî ayrılıkların doğmasına sebep olmuştur. Bu fikrî ayrılıklar zaman içerisinde derinleşmiş ve 13 Kasım 1960 günü Millî Birlik Komitesi'nin 14 üyesi yurt dışına gönderilmiştir. Bunun sonucunda ise bir yandan Millî Birlik Komitesi gücünü kaybederken diğer yandan hem komite hem de ordu içerisinde yeni gruplaşmalar meydana gelmiştir. Netice olarak tüm bu gelişmeler Türkiye Cumhuriyeti'nin bir darbeler silsilesi içinde kalmasına sebep olmuştur. Tüm olaylar bittiğinde ise bir yandan cunta heveslilerin bedel öderken diğer yandan Türkiye'de yeni siyasî oluşumlar, yeni siyasî simalar ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmada, tüm bu süreçler nesnel bir şekilde anlatılmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the situation of the Turkish Armed Forces prior to the coup of the 27 May 1960 was analyzed. Then, the process that led to the military coup was investigated chronologically. Finally, the military coup of 27 May and the new situation in the country were analyzed. With the coup, the National Government had taken over the National Unity Committee and democracy had been abolished. Since this process, while efforts to move to democracy, the tendency to remain at the forefront of the military was born. This situation has led to emergence of the idea of separation in the committee. This idea of separation has deepened over time and 14 members of the National Unity Committee have been sent abroad on November 13, 1960. As a result of this, while the National Unity Committee lost its power, on the other hand, a new groupings took place in both the committee and the army. As a result, all these developments caused the Republic of Turkey to remain in a series of blows. At the end of all the events, the junta paid an enthusiastic price, while the new political formations and new political figures began to emerge in Turkey. In this study, all these processes have been objectively explained.