Ölüme bağlı tasarrufların iptali
Annulment of testamentary dispositions
- Tez No: 548337
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ölüme bağlı tasarruflar 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun Miras Hukuku başlıklı üçüncü kitabının Mirasçılar başlıklı birinci kısmının ikinci bölümünde düzenlenmiş, ancak ölüme bağlı tasarruf kavramı Türk Medeni Kanunu tarafından tanımlanmamıştır. Buna karşın şeklî ve maddi anlamda sınıflandırılan ölüme bağlı tasarruflar bu bölümde yer alan hükümler ile şu şekilde tarif edilebilir; ölüme bağlı tasarruflar hüküm ve sonuçlarını, tasarruf sahibinin ölümü ile doğuran hukuki işlemlerdir. Ölüme bağlı tasarruflar iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar şeklî ölüme bağlı tasarruflar ve maddi ölüme bağlı tasarruflardır. Bu bağlamda, ilk anlamda ölüme bağlı tasarrufun bürünmesi gereken şeklî husus anlaşılırken ikinci anlamda bu şekilde ortaya çıkan ölüme bağlı tasarrufun anlamı ve amacı anlaşılmaktadır. Bu tezimizde ölüme bağlı tasarrufların iptali üzerinde durulacaktır. Bu bağlamda ölüme bağlı tasarrufların neler olduğu, bu hukuki işlemlerin nasıl iptal edilebileceği ve yargılama süreci açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Testamentary dispositions are regulated by the Turkish Civil Code (Law No. 4721) in the second section of the first chapter titled Inheritors of the third book titled Inheritance Law but the term testamentary disposition is not defined by the law. On the other hand, testamentary dispositions which are classified as formal and material can be described in this section as follows: testamentary dispositions take effect upon the death of the person making it. They are divided into two groups. These are formal testamentary dispositions and material testamentary dispositions. In this context, the former is to be understood as instruments used to make testamentary dispositions and the latter denotes the meaning and the purpose of a testamentary disposition. This thesis will focus on the annulment of testamentary dispositions. In this respect, we will try to explain what a testamentary disposition is, how this legal transaction can be annuled and how the courts proceed.