Görsel-işitsel materyallerin yapım teknolojisi alanında kullanılabilirliği üzerine bir araştırma
A research on the usability of visual-audio materials in the field of construction technology
- Tez No: 548375
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT TOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Geçmişten günümüze kadar yayınlanan pek çok çalışmada, ülkemiz mühendislik eğitiminin en büyük sorunlarından birisinin yeterli derecede uygulamalı bir eğitimin verilemeyişinin ve çoğu bilginin teoride kalmasının olduğu ileri sürülmektedir. Bu soruna çözüm önerileri pek çok çalışmaya konu olsa da hayata geçirilen önerilerin az olduğu literatürden görülebilmektedir. Bu çalışmada, öğrencilerin mühendislik uygulamalarında sıkıntı çektiği, stajlarında yeterince deneyim kazanamadıkları tespit edilmiş ve bu problemlere karşı görsel işitsel materyal kullanımının üretebildiği çözümler araştırılmıştır. Bu amaçla, ilk olarak görsel kayıt yapılacak betonarme ve taş istinat duvar çalışmalarının nasıl anlatılması gerektiğinin planlanması ve programlanması amacıyla belirli bir senaryo hazırlanmıştır. Daha sonra belirlenen konularda çalışma yapan şantiyeler tespit edilmiştir. Tespit edilen iki şantiyede yapılan işler görsel kayıt altına alınmıştır. Görsel kayıtlar üzerinde gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra hazırlanan işitsel (ses) materyal bu kayıtlara eklenmiştir. Son olarak hazırlanan görsel-işitsel materyaller 2018-2019 eğitim öğretim döneminde 3 üniversitede toplam 261 öğrenciye izlettirilmiş ve 5'li Likert ölçeğinde hazırlanan anket ile bu çalışmadan alınan verim tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, görsel işitsel materyal kullanımının öğrencilerin yapım işi uygulamalarındaki eksikliklerinin giderilmesine katkı sağlayabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In many studies published from the past to the present, it is suggested that one of the biggest problems of our country's engineering education is that there is not enough practical training and most of the information remains in theory. Although the solutions to this problem were subject to many studies, there were few recommendations putted into practice in the literature. In this study, it was determined that students have difficulty in engineering applications and have not gained enough experience in their internship, and the solutions that can be produced by using visual-audio materials against these problems have been investigated. For this purpose, a specific scenario was first prepared for the purpose of planning and programming how to explain the concrete and stone retaining wall works to be recorded visually. Subsequently, the construction sites of which built the identified work were determined. The works done in two identified construction sites were recorded visually. After the necessary arrangements were made on the visual recordings, the audio material prepared related to those has been added to these records. Finally, the audio-visual materials prepared were watched to 261 students in 3 universities in 2018-2019 academic year and the efficiency of the materials was determined with the 5-point Likert scale survey. As a result of the study, it was seen that the use of audiovisual material contributed to the elimination of the deficiencies of the students in the construction work applications.