Geç antikçağ kaynaklarının ışığında Bizans saray yönetimi
Byzantine palace administration in the light of late antiquity sources
  1. Tez No: 548374
  2. Yazar: EMRE MACİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT BAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
İmparatorluğun büyük dönüşümler geçirdiği Geç Antikçağ olarak nitelendirilen dönemde, önce Doğu'da bir başkent ve saray kurulmuştur. Ardından Roma içerisinde yüzyıllardır varlığını sürdüren yeni bir din olan Hristiyanlık başat hale gelerek toplumu ve bürokrasiyi birçok noktada tahakkümü altına almıştır. Şehirlerin ve onların temsilcileri olan senatusun giderek gücünü kaybettiği bu ortamda, devletin merkezi bir politikayla yönetilmeye çalışılması yeni olarak adlandırabileceğimiz idari ofislerin kurulmasına sebep olmuştur. Bu noktada eski kurumların da yeni imparatorluk idari düzenine ayak uydurduğunu tarihi kaynaklar bizlere göstermektedir. Kimi araştırmacıların Bizanslılaşmak dediği bu merkez idari sisteminin nasıl işlediğini anlamak tezin başlıca görevi olarak ifade edilebilir. Bu doğrultuda Constantinopolis merkezli olarak kurulmuş olan Büyük Saray hizmetlileri ve bürokratları incelenmiştir. İmparatorun ve ailesinin, devletin bürokrat kadrosuyla nasıl işbirliğinde çalıştıkları incelenerek, aralarındaki uyum ya da zıtlıkların tespit edilmesi tezin başlıca konusudur.
Özet (Çeviri)
A capital and a palace were established in the East in the period characterized as the Late Antiquity, where the Empire underwent major transformations. Christianity, which is a new religion that has existed in Rome for centuries, has become dominant and has dominated society and bureaucracy in many points. In this environment where the senate and their representatives lost their power, the attempt to manage the state with a centralized policy has led to the establishment of administrative offices which we can call new. At this point, historical sources show that the old institutions are keeping up with the new imperial administrative order. Understanding how this central administrative system, which some researchers call Byzantinization, can be expressed as the main task of the thesis. In this direction, the servants and bureaucrats of the Great Palace, which was founded in Constantinople, were examined. Determining the harmony or contrast between the Emperor and his family and how they worked in cooperation with the bureaucratic staff of the state is the main subject of the thesis.